Po dwuletniej przerwie wracają „Zawieruchy Radomskie”

Po dwuletniej pandemicznej przerwie do życia wracają „Zawieruchy Radomskie”, festiwal, który przypomina, że Ziemia Radomska należy do jednego z najciekawszych miejsc na muzycznej mapie Polski, zarówno pod względem wyjątkowości tradycji muzycznych, jak i jej żywotności.

Dostrzegło to już w XIX w. wybitny polski etnograf Oskar Kolberg. W latach 80. XX wieku Radomskie zostaje ponownie odkryte przez Andrzeja Bieńkowskiego, dokumentalistę kultury muzycznej polskiej wsi.

Obecnie region ten przeżywa swoiste odrodzenie po latach niebytu. Wielu młodych ludzi, pochodzących głównie z dużych miast Polski, przyjeżdża na radomskie wsie uczyć się gry na instrumentach, śpiewu i tańca od miejscowych mistrzów, którzy są nieocenionym źródłem wiedzy o dawnej kulturze muzycznej tych stron, a ich umiejętności wykonawcze składają się na bardzo wyrazisty, unikalny język muzyczny.

PROGRAM FESTIWALU

SOBOTA, 11 czerwca

godz. 16:00 – 18:00 – happening „Jadą muzykanty” – w przestrzeni radomskiego deptaka kursować będzie bryczka z muzykantami

godz. 17:00 – 18:00 – warsztaty taneczne dla początkujących na dechach – poprowadzi znakomita para tancerzy Bogumiła i Piotr Zgorzelscy – fontanny, ul. Żeromskiego

godz. 18:00 – 22:00 – “Młodzi robią zawieruchę” koncert i potańcówka na dechach – fontanny, ul. Żeromskiego. Wystąpią muzykanci młodszego pokolenia:
– kapela Niwińskich (Stara Huta k. Garwolina)
– kapela Dawida Kozdracha (Chruślice / Radom)
– kapela Antoniego Hasso-Agopsowicza (Olsztyn / Warszawa)
– kapela Sióstr Piotrowicz (Raków)

NIEDZIELA, 12 czerwca

godz. 16:00 – 18:00 – happening „Jadą muzykanty” – w przestrzeni radomskiego deptaka kursować będzie bryczka z muzykantami

godz. 16:00 – 18:00 – Zajęcia muzyczno – ruchowe dla dzieci i warsztaty pieśni dziecięcych.
– Warsztaty pieśni dziecięcych z Marią Siwiec – RKŚTiG Łaźnia (ul. Żeromskiego 56)
– Warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci z Katarzyną Zedel – Park im. T. Kościuszki (od strony ul. Żeromskiego)

godz. 19:00 – 21:00 – „Młodzi robią zawieruchę” – koncert poświęcony muzykującemu młodemu pokoleniu – wystąpią muzykanci młodszego pokolenia w towarzystwie starszych – muszla koncertowa w Parku im. T. Kościuszki.
– Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak oraz Wesołe Mazurki z Pragi (Warszawa)
– kapela Wiesławy Gromadzkiej z wnukami (Kamień Duży / Skrzynno)
– kapela Zdzisława Kwapińskiego i Barbary Michalec (Radom / Ciszyca Dolna)

Organizatorzy:
RKŚTiG Łaźnia
Radomska Szkoła Tradycji
fundacja Republika Radomska
fundacja Muzyka Zakorzeniona
Radomierz Sp. z o.o.

Wydarzenie koordynuje Czesław Pióro w ramach swojego stypendium przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury.

Źródło: www.facebook.com/RadomskaSzkolaTradycji