Plener rzeźbiarski pamięci Waldka Styperka w podgrudziądzkiej Rudzie

W dniach 16 – 22 czerwca br. w Rudzie koło Grudziądza odbył się II plener rzeźbiarski poświęcony pamięci zmarłego w 2012 r. Waldemara Styperka, który należał do grona najbardziej znanych i uznanych rzeźbiarzy ludowych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Przez lata aktywności wypracował swój własny rozpoznawalny styl. Jego prace przyciągały uwagę indywidualną formą i bogactwem pomysłów. Specjalizował się w postaci Chrystusa Frasobliwego wiecznie zadumanego nad losem świata oraz jedynych w swoim rodzaju aniołków. Nieobca była mu tematyka znojnej i ciężkiej wiejskiej pracy. Wyrazista polichromia i oszczędna ornamentyka – to bardzo charakterystyczne cechy prac Waldemara Styperka, przysparzające artyście dużej popularności.

Członkiem Stowarzyszenia twórców Ludowych został w 1993 roku i zaznaczył to bardzo czynnym udziałem w życiu organizacji, stając się jednym z jej liderów. Uczestniczył w targach, kiermaszach, przeglądach twórczości ludowej i konkursach. Wysokie miejsce w hierarchii jego aktywności zajmowały plenery, podczas których przekazywał swą wiedzę i umiejętności innym, a wykonane przez twórcę dzieła wpisywały się na stałe w krajobraz.

Artysta prezentował swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Był laureatem konkursów na sztukę ludową, m.in. ogólnopolskich konkursów „Między Wisłą a Bugiem”, „A to polskie właśnie”, konkursu im. ks. Wujka w Wągrowcu, na szopkę bożonarodzeniową w Wałczu i wielu innych.

Pomimo przewlekłej choroby, ograniczającej w znacznym stopniu aktywność twórczą i społeczną, Waldemar Styperek pełnił funkcję wiceprezesa Oddziału Bydgosko-Toruńskiego, był wieloletnim członkiem Zarządu Głównego STL i pełnił obowiązki przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2008 roku – odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Koledzy, rzeźbiarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych pod przewodnictwem żony artysty – Danuty Styperek, postanowili uczcić jego pamięć w Rudzie, gdzie tworzył Waldemar Styperek zorganizowali plener. W plenerze wzięli udział następujący artyści: Marek Czekalski, Jan Czupryniak, Stanisław Kwaśny, Marian Łazarewicz, Robert Sadło, Jerzy Soremski, Mrian Thiede.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ