Pieśni bagien / Pieśni spod niebieskiej

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza w dniach 25-26 listopada na cykl koncertów, warsztatów i zabaw tanecznych z autentyczną muzyką tradycyjną w wykonaniu wybitnych śpiewaków i muzykantów z Zachodniego Roztocza i białoruskiego Polesia.

25 XI piątek godz. 19.00 "Pieśni Spodniebieskiej" tradycyjne pieśni z Roztocza.

Benefis dwójki znakomitych śpiewaków z okolic Janowa Lubelskiego: Stanisława Fijałkowskiego i Janiny Chmiel. Wystąpią: Stanisław Fijałkowski, Janina Chmiel, Zbigniew Butryn (suka biłgorajska) Remigiusz Hanaj-Mazur (lira korbowa) Stanisław Głaz (skrzypce) oraz ich uczniowie i przyjaciele.

Premiera płyty "Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa – portret śpiewaka".

26 XI sobota godz 18.00 "Pieśni Bagien" tradycyjna muzyka i pieśni z białoruskiego Polesia

Zespół śpiewaczy i muzykanci z wioski Iwanowa Słoboda oraz śpiewak Jakow Kalesnik. film dokumentalny, koncert, potańcówka.

Koncerty odbywają się w Warsztatach Kultury (ul. Popiełuszki 5, Lublin). Wstęp wolny.

Wykonawcy:

Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa – w młodości śpiewak weselny i kolędnik, dziś uznany "sceniczny" wykonawca przepięknych starych pieśni z okolic Janowa, a przede wszystkim mistrz i nauczyciel niemałej gromady zafascynowanych jego bogatym repertuarem ballad i kolęd życzących, unikalnym, łagodnym stylem śpiewu i takąż osobowością.

Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej – doskonała śpiewaczka o olbrzymim repertuarze pieśni lirycznych, weselnych czy kolęd, ale także niezrównana tancerka, gawędziarka, a jak trzeba to i bębnistka o olbrzymiej energii.

Oboje są zdobywcami wielu nagród artystycznych na czele ze "Złotą Basztą" Festiwalu w Kazimierzu i Nagrodą Kolberga.

Śpiewaczki z wioski Iwanowa Słoboda – Słoboda leży na głębokim Polesiu, w dawnej Puszczy Turowskiej. Zespół wykonuje zarówno wyrafinowane i przeciągłe, wielogłosowe pieśni liryczne, jak i bardzo starego rodowodu pieśni obrzędowe. Towarzyszy im jeden z ostatnich mistrzów męskiego śpiewu solowego Jakow Kalesnik, a do tańca zagra zawzięty harmonista z towarzyszeniem bębna.

W dniach 24-25 listopada wykonawcy koncertu prowadzą także warsztaty instrumentalne i śpiewacze a w czwartek 24.11 o 20.00 koncert/bal  "Jak Głaz, ale nie z kamienia (www.staromodni.pl)

Scena In Crudo to program spotkań z tradycyjną muzyką podaną "na surowo", czyli w wersji autentycznej, w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli najstarszego pokolenia wiejskich muzyków oraz młodych artystów podejmujących archaiczny repertuar oraz techniki gry i śpiewu w poszukiwaniu miejsca dla nich we współczesnej kulturze.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin. Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła Mistrzów Tradycji".

Szczegóły na www.ekolublin.pl

TESTTT