Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie

Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie w Łążku Garncarskim

Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie
w Łążku Garncarskim

Już od środy 4 sierpnia Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim zaprasza na IV Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie. Tak jak w ubiegłych latach będa się one odbywały w pracowni Adama Żelazko w Łążku Garncarskim w godzinach 9.00-16.00.

Wzorem poprzednich lat będą to przede wszystkim bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych trzydniowe warsztaty z udziałem 15 mistrzów – garncarzy w roli instruktorów, prowadzone w jednej z pracowni łążkowskich.

Dla wszystkich uczestników z pewnością będzie to jedyna w swoim rodzaju okazja do zapoznania sił z garncarska tradycja naszego (i nie tylko naszego) regionu, a także możliwość praktycznej nauki ręcznego modelowania prostych form, toczenia naczyń na kole garncarskim, podbarwiania wyrobów, suszenia, wypalania, malowania i glazurowania, itp. – aż do gotowego wyrobu.

Warsztaty to również doskonała forma odpoczynku i odreagowania stresów dnia codziennego; powszechnie wiadomo, ze formowanie w glinie pozwala się wyciszyć, pobudzić wyobraźni i jest jednocześnie wspaniała forma terapii manualnej.

Niespodzianka tegorocznych Spotkań będzie udział garncarzy pracujących na kołach pochodzących z tak egzotycznych krajów jak Japonia, Indie, czy Indonezja, różniących się znacznie konstrukcją i techniką pracy od tych używanych w Polsce.

***

Ziemia Janowska od wieków słynie z wytwarzanej w £ążku Garncarskim ceramiki. Zaliczana do najpiękniejszych ceramik malowanych w Polsce ceramika łążkowska, wyróżnia siê bogatą skalą barw, wspaniałą ornamentyką. Łążek Garncarski jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych i jednym z nielicznych wciąż działających ośrodków garncarskich. Do drugiej połowy lat 80-tych XX wieku pracował tu, nieżyjący już garncarz mistrz Mateusz Startek, laureat nagrody im. Oskara Kolberga. Obecnie tradycje łążkowskiego garncarstwa kontynułują: Adam Żelazko, Mieczysław Żelazko i Henryk Kurzyna, którzy wyrabiają ceramikę nawiązującą formą, kształtem i zdobnictwem do tradycyjnej.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim od początków swego istnienia podejmuje działania zmierzające do zachowania tradycji związanych z zanikającymi tradycyjnymi rzemiosłami i umiejętnościami. Sprawując pieczę nad twórcami ludowymi z terenu Ziemi Janowskiej Muzeum każdego roku m.in. zapewnia im możliwość prezentacji i sprzedaży wyrobów w trakcie kiermaszów sztuki ludowej odbywających się na terenie miasta i powiatu. Od 1995 r. w Muzeum realizowany jest program „Ginące zawody", w ramach którego dla uczniów miejscowych szkół organizujemy lekcje muzealne, prezentacje i warsztaty.

Od czterech lat jednym z elementów programu „Ginące zawody" sa Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie impreza, na którą co roku przybywają wybitni mistrzowie rzemiosła garncarskiego, przedstawiciele słynnych ośrodków Garncarskich z terenu Lubelszczyzny (Urzędów, Pawłów), Podkarpacia (Medynia Głogowska), Małopolski, Podlasia (Czarna Wieś Kościelna), czy odległych Mazur (Węgorzewo). Prowadzone przez nich warsztaty cieszą się ogromną popularnością, a każdego roku uczestniczy w nich kilkaset osób uczniów szkół, młodzieży kolonijnej, czy indywidualnych turystów.

TESTTT