Nowy Sącz. Wystawa „Malarki warszawskie, malarki sądeckie”

Wystawa jest wyjątkową okazją do poznania sztuki dziewięciu artystek nieprofesjonalnych związanych z Warszawą oraz Sądecczyzną. To niecodzienne przedsięwzięcie zestawiające ze sobą silne osobowości, dla których twórczość artystyczna stanowiła bardzo ważną część życia. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 lutego w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Wystawa w Muzeum Ziemi Sądeckiej powstała we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie stanowi kolejne spotkanie z wyjątkową sztuką nieprofesjonalną. Pierwsze „zaaranżował” Aleksander Jackowski (1920-2017) najwybitniejszy polski badacz i promotor polskiej sztuki nieprofesjonalnej. Odbyło się ono blisko czterdzieści lat temu w Muzeum Okręgowym w Radomiu na wystawie „Talent, pasja, intuicja”.

W ślad za Jackowskim Państwowe Muzeum Etnograficzne postanowiło w 2023 roku przypomnieć sylwetki czterech malarek warszawskich: Marii Korsak, Łucji Mickiewicz, Leokadii Płonkowej i Haliny Walickiej. Wystawa „Malarki warszawskie” cieszyła się dużą popularnością i pozwoliła na nowo odkryć wyjątkową sztukę i biografie prezentowanych artystek. Kolejne, równie interesujące spotkanie zostało zorganizowane latem 2023 roku przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Twórczynie ze stolicy zestawiono wówczas z ciekawymi artystkami krakowskimi.

Maria Korsak, Nowe Miasto w Warszawie, olej na płótnie, 1970, ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, fot. Edward Koprowski

Helena Chwistek, Jaguar i koala, akryl na pilśni, 1966, ze zbiorów Muzeum Ziemi Sądeckiej

Teraz przyszła kolej na wyjątkową wystawę w Nowym Sączu, gdzie cztery artystki warszawskie tj. Maria Korsak, Łucja Mickiewicz, Leokadia Płonkowa oraz Halina Walicka spotkają się z artystkami sądeckimi – jedną z najwybitniejszych twórczyń z kręgu art brut Marią Wnęk oraz interesującymi i cenionymi, chociaż często nieznanymi szerszej publiczności malarkami intuicyjnymi: Władysławą Iwańską, Anną Liber, Heleną Chwistek i Antoniną Juszczak. Prace tej ostatniej będą prezentowane na wystawie w Muzeum Ziemi Sądeckiej po raz pierwszy.

Wystawę będzie można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej przy ul. Jagiellońskiej 56 od 16 lutego do 5 maja.

Kuratorki wystawy:
Alicja Mironiuk-Nikolska – Państwowe Muzeum Etnograficzne
Justyna Stasiek-Harabin – Muzeum Ziemi Sądeckiej

* Zdjęcie główne: Maria Wnęk, Spotkanie, akwarela na papierze, ze zbiorów Muzeum Ziemi Sądeckiej