Nowy album Orkiestry św. Mikołaja!

Orkiestra św. Mikołaja przygotowała dla swoich fanów na sezon koncertowy 2022 nie lada niespodziankę. Właśnie ukazała się kolejna, 14 już płyta kapeli, a trzecia live, zatytułowana po prostu „Trzeci koncert”.

Jest to zapis występu zarejestrowanego jeszcze w pandemii w październiku zeszłego roku. Wydarzenie było niezwykłe! Muzycy zrezygnowali z podziału na scenę i widownię. Zarowno artyści jaki i sluchacze stworzyli jeden krąg! Powstał wierny zapis koncertu, jego brzmienia i atmosfery. Z taką energią Mikołaje grają na koncertach. Pięcioosobowa grupa umiejętnie łączy brzmienie ludowych instrumentów z basem i perkusją.

Na płycie znalazło się 15 utworów inspirowanych muzyką tradycyjną Lubelszczyzny, południowo – wschodniej Polski i ukraińskich Karpat (). Do skarbnicy ukraińskiego folkloru Orkiestra św. Mikołaja sięga od początku swego istnienia. Wystarczy przypomnieć pierwsze nagrania – “Muzykę gór” i następne: “Z wysokiego pola”, “Krainę Bojnów”, “Legamination” czy wreszcie “Huculskie muzyki” materiał nagrany z kapelą legendarnego skrzypka z Ukrainy – Romana Kumłyka uhonorowany nominacją do Folkowego Fonogramu Roku i tytułem “Wirtualne Gęśle”. To właśnie Roman Kumłyk dzielił się z muzykami z Orkiestry tajnikami muzyki i kultury huculskiej.

Od zeszłego roku wspólnie z ukraińskimi muzykami, Orkiestra św. Mikołaja pracowała nad CD “Muzyka Pogranicza”. Niestety nagrania przerwała wojna. W geście solidarności z Ukrainą Orkiestra wraz grupą lubelskich muzyków nagrała jeden z największych przebojów Deep Purple ” – antywojenny w swojej wymowie, hard rockowy hymn Child in time”.