Noc Muzeów oraz Majenie w kolbuszowskim skansenie

Już 14 maja w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej odbędzie się jedyne w swoim rodzaju wydarzenie kulturalne. Od godziny 18.00 do 24.00 skansen będzie magiczną areną działań artystycznych z pogranicza jawy i snu.

Pracownicy muzeum wcielą się w role niesamowitych bohaterów komediowych, których do życia powołał m.in. mistrz pióra Julian Tuwim. Ich działaniom będą towarzyszyć zespoły Hudacy [www.hudacy.pl] i Dosbajka, które przygrywając i śpiewając, oprowadzą widzów po muzycznych krainach karpackich i podkarpackich.

Działania teatralno-muzyczne rozegrają się w zagrodach z Brzózy Stadnickiej (ok. 18.30) i Jeziórka (ok. 19.30).

Następną odsłoną tej magicznej nocy będzie wspólny koncert Hudaków i Dosbajki, który odbędzie się o godz. 20.30 na scenie w sektorze wstępnym. Hudacy zaprezentują głównie materiał pochodzący z ich debiutanckiej płyty, do której mamy ogromną słabość (nie mniejszą zresztą niż do Muzykantów). Wielbiciele świetnej muzyki będą mogli nabyć płytę Hudaków w nieprzyzwoicie atrakcyjnej cenie.

Natomiast o godz. 22.00, zająwszy miejsca na scenie, przeniesiemy się w malowniczy świat filmu K. Krauzego "Mój Nikifor". Będzie to niesamowita okazja, by podziwiać na dużym ekranie genialną kreację Krystyny Feldman. Wraz z nastaniem godziny duchów, trochę nieprzytomni, trochę odrealnieni opowieścią o Nikiforze, rozejdziemy się do domów, by znaleźć się w objęciach Morfeusza.

Przypominamy, że w tym dniu od godz. 18.00 obowiązuje wstęp wolny. Zwiedzanie skansenu zakończymy o godz. 20.00. A w sektorze wstępnym będzie można pokrzepić się gorącymi napojami i kiełbaską z grilla.

Natomiast 15 maja (niedziela) odbędzie się Majenie w Skansenie, czyli pierwsze w tym roku warsztatowe spotkanie na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła.

Tym razem tematem przewodnim będą kwiaty, które uczestnicy warsztatów będą tworzyć z bibuły, pod okiem doświadczonych bibułkarek z Miłocina i Przychojca. Następnie kwiaty zostaną posadzone na "łące" i przyozdobią przydrożne kapliczki, a wszystko to przy zaangażowaniu zwiedzających.

Dla najmłodszych przygotowano kwiatowe gry i zabawy oraz zajęcia plastyczne. Nie zabraknie regionalnych przysmaków, będzie też można kupić kwiatową pamiątkę na mini-kiermaszu. Wszystkich chętnych zapraszamy w godzinach od 11 do 17.

W ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła zaplanowano w tym sezonie wiele spotkań, warsztatów i imprez plenerowych na terenie Małopolski i Podkarpacia, między innymi na Zalipiu, w skansenie w Wygiełzowie, w Sidzinie, Łosiu, ale również w Krakowie i Tarnowie.

Dni Otwartych Pracowni, Wielkie Warsztaty Regionalne, kameralne imprezy regionalne, kreatywne warsztaty plastyczne – w całym sezonie wiosenno-letnim odbędzie się ponad 30 małych i dużych spotkań z tradycyjnym rzemiosłem i rękodziełem. Nie zabraknie również współczesnych wątków i folkdizajnu.

Zapraszamy do śledzenia aktualności na stronie internetowej Szlaku.Wkrótce rusza także konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie dokumentujące spotkanie z rzemiosłem i jego twórcami, już teraz warto pamiętać o zabraniu ze sobą aparatu!

Do zobaczenia na Szlaku!

www.muzeum.kolbuszowa.pl
www.podkarpacie.szlakrzemiosla.pl

TESTTT