Nie żyje Edward Byrtek – znany ludowy muzyk i dudziarz z Żywiecczyzny

W wieku 75 lat zmarł Edward Byrtek, ludowy muzyk, dudziarz i członek Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej.

Edward Byrtek (1944-2019) urodził się w Pewli Wielkiej. Był najmłodszym z braci Byrtków, z którymi współtworzył tradycyjną żywiecką kapelę góralską. Grę na dudach żywieckich rozpoczął w wieku piętnastu lat u swojego wuja Władysława Pluty. Był również uczniem Antoniego Piechy, dudziarza z Huciska. Był członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Gronie z Żywca oraz kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Jodły z Żywca, z którą w latach siedemdziesiątych wyjechał koncertować do Stanów Zjednoczonych.

Laureat wielu nagród indywidualnych, m.in. konkursu w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu k. Żywca. Z bratem Władysławem w 2008 roku zdobyli Basztę, nagrodę główną w kategorii kapel na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Edward Byrtek był także znanym i cenionym budowniczym dud żywieckich, za które niejednokrotnie zdobywał nagrody w konkursach na budowę instrumentów ludowych.

W 2016 roku wraz z braćmi otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

Jak informują Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni pogrzeb odbędzie się w sobotę o godz.14.00 w Pewli Wielkiej.

* Zdjęcie główne: Ewdard Byrtek podczas wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga 2016, fot. K. Butryn

Źródło: www.rok.bielsko.pl / www.jelesnia.naszgok.pl