Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach w internecie

Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach w internecie

www.muzeumsztukiludowej.otrebusy.pl

Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach zaprasza do odwiedzenia swojej nowopowstałej strony internetowej. Muzeum jest jednym z nielicznych posiadających tak bogate i ciekawe zbiory sztuki ludowej w Polsce. Od tej pory Internauci oraz potencjalni zwiedzający mają dostęp do wirtualnej prezentacji zbiorów.

Otrębusy to jedyna wieś w Polsce posiadająca 3 muzea (Muzeum Motoryzacji i Techniki, Muzeum przy Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze oraz Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej).

"Mimo, iż stworzenie wirtualnej odsłony muzeum wymagało dużego zaangażowania i wytężonej pracy, bardzo cieszę się, że obecnie możemy prezentować nasze zbiory szerszej publiczności także przez Internet. Dzięki stronie www, mamy większe możliwości kontaktu z twórcami, badaczami, mediami i innymi osobami zainteresowanymi ochroną i zbieractwem sztuki ludowej naszego kraju. Mamy nadzieję, że witryna internetowa przyczyni się do popularyzacji muzeum oraz dziedzictwa polskiej kultury i sztuki ludowej w naszym kraju i poza jego granicami" – mówi kustosz muzeum prof. Marian Pokropek.

Nowa strona www Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach wspomoże działania prowadzące do ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, wzmocni ofertę kulturalną regionu i będzie nośnikiem służącym animacji twórczości.

Pozwoli także potencjalnym zwiedzającym na lepsze zaplanowanie wycieczek indywidualnych, jak również grupowych oraz spopularyzuje Otrębusy jako znakomite miejsce na wypoczynek i rekreację.

"Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy uświadomili sobie, jak bogate jest nasze dziedzictwo – w piękny sposób pokazuje to strona internetowa Muzeum. Czasami nie doceniamy miejsca, w którym żyjemy i nie uświadamiamy sobie wartości, które są tak blisko, na wyciągnięcie ręki, w naszej gminie. Ogromny szacunek należy się panu profesorowi Marianowi Pokropkowi za stworzenie muzeum, a twórcom strony – podziękowanie za pokazanie fragmentu jego zbiorów w Internecie. Mam nadzieję, że wirtualna kolekcja na stronie internetowej będzie się nadal powiększać, ale chciałabym też, aby jej oglądanie stało się dla internautów pierwszym impulsem do tego, by bardziej zainteresować się sztuką ludową i odwiedzić Otrębusy." – mówi Miroslawa Kosiaty z Urzędu Gminy Brwinów.

Realizujące projekt Studio Grafiki Komputerowej Sebipol (www.sebipol.com.pl) mieszczące się również w Otrębusach, w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum na ul. Sygietyńskiego wykorzystało najnowocześniejsze formy i techniki webmasterskie w celu jak najlepszej prezentacji muzeum i jego zbiorów.

Prace nad stroną i jej zawartością trwały 4 miesiące począwszy od połowy lutego 2011, choć wniosek na fundusze UE został złożony w październiku 2010.

Zbiory wyeksponowano w 29 działach podzielonych na 3 grupy. Wykonano i wyszparowano ponad 500 zdjęć eksponatów umieszczonych w ponad 30 galeriach. Opracowano technologię prezentacji wybranych przedmiotów w formie animacji 360° i do jej potrzeb wykonano i obrobiono ponad 1000 zdjęć (do jednej animacji potrzebne są 72 zdjęcia – w celu zapewnienia płynności animacji obiekt przesuwany jest o 5°).

Na stronie znajdziemy 14-ście tego typu przedstawień. Dodatkowo stworzono bazę danych twórców sztuki ludowej, których dzieła znajdują się w muzeum (w sumie ok. 200 życiorysów). Na stronie znajdziemy także filmy, najciekawsze wpisy z księgi gości, spis publikacji, wystaw czy najciekawsze artykuły prasowe.

Anioły zanimowane na stronie głównej pochodzą ze zbiorów muzeum i zostały wykonane przez Pana Macieja Manowieckiego prowadzącego swoją pracownię i galerie artystyczną w Myślenicach (www.manowiecki.com).

Inicjatorem budowy strony jest Redakcja Portalu www.otrebusy.pl, która stara się zbierać i popularyzować informacje o naszym rejonie, w tym o muzeach. Dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania "Zielone Sąsiedztwo" napisała i zrealizowała wniosek UE na budowę wirtualnego Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.

Budowa strony została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania "Zielone Sąsiedztwo" z programu Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nowopowstałej strony internetowej Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach profesora Mariana Pokropka.

Stronę można znaleźć pod adresem www.muzeumsztukiludowej.otrebusy.pl

TESTTT