Minangkabau. Kultura i sztuka Sumatry

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza od 14 stycznia na wystawę etnograficzną prezentującą najbardziej charakterystyczne aspekty tradycji społeczności Minangkabau, zamieszkującej Zachodnią Sumatrę.

Zgromadzone na niej fotografie, eksponaty oraz film pozwalają spojrzeć z różnych perspektyw na tę fascynującą, mało znaną dotychczas w Polsce kulturę.

Ekspozycję podzielono na cztery części, z których każda poświęcona jest odrębnemu elementowi „świata Minangkabau”: tradycyjnej architekturze, pięknym krajobrazom, zwyczajom weselnym – w tym sztuce muzycznej – oraz Strażnikom Tradycji, czyli osobom przekazującym wiedzę o starych zwyczajach młodszemu pokoleniu.

Każdy z działów ilustrowany jest fotografiami, wykonanymi podczas tegorocznej wyprawy badawczej Marii Szymańskiej-Ilnata i Tomasza Madeja na Sumatrę.

Dopełnieniem ekspozycji są obiekty ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku, pośród których na szczególną uwagę zasługuje przepiękny, zabytkowy
kris – sztylet z kościaną rękojeścią, a także stroje młodej pary i tancerki, udostępnione przez Ambasadę Republiki Indonezji w Warszawie oraz przedmioty przywiezione przez komisarzy wystawy.

Wystawa poprzez zróżnicowane środki przekazu przybliża polskiemu odbiorcy odległą kulturę, ukazując kontekst, sposób użytkowania i powstawania prezentowanych przedmiotów.

Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że sumatrzańskie obrazy i dźwięki pozwolą gościom Galerii Azjatyckiej poczuć atmosferę niezwykłej, zachwycającej Indonezji.

Z myślą o najmłodszych podróżnikach organizatorzy zorganizowali cykl warsztatów poświęconych kulturze indonezyjskiej.

WAYANG KULIT – teatr cieni – Maria Szymańska-Ilnata odkryje przez uczestnikami warsztatów magię teatru lalkowego, mającego swój rodowód na wyspie Jawie. Opowie o jego historii i niesamowitych bohaterach oraz zaprezentuje prawdziwe, przywiezione z Indonezji lalki.

Dzieci wykonają i udekorują własna lalkę, by następnie niczym „dalang” – indonezyjski animator, ożywić jej cień na specjalnie przygotowanym ekranie. Warsztat rozwija zdolności manualne dziecka oraz pobudza jego wyobraźnię. Namacalna pamiątka z muzeum – własnoręcznie wykonana lalka – będzie zachętą do wspólnej zabawy dziecka z rodzicami podczas zimowych wieczorów. Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 6 do 10 lat oraz rodziców.
Data: 14.01.2012, godz. 12.00-13.30
Miejsce: Galeria Azjatycka, Freta 5 (Nowe Miasto), Warszawa (*)
Koszt – 10 zł (dziecko ), rodzice mogą towarzyszyć dzieciom bezpłatnie

SAMAN – ”Taniec Tysiąca Rąk” – taneczne spotkanie dla najmłodszych. Dzieci odkryją kulturę indonezyjską poprzez taniec łączący w sobie rytm, energię i dynamikę. Saman pochodzi z plemienia Gayo, którego członkowie zamieszkują północną Sumatrę. W przeszłości wykonywany był wyłącznie przy specjalnych okazjach. W trakcie warsztatów prowadzonych przez Marię Szymańską-Ilnata dzieci poznają historię tańca i postawią pierwsze kroki w takt indonezyjskich rytmów. Dzięki formule zajęć dzieci poprzez zabawę ćwiczą koordynację ruchową, poczucie rytmu oraz działanie w grupie.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 9-14 lat.

Data: 21.01.2012, godz. 12.00-13.30

Miejsce: Galeria Azjatycka, Freta 5 (Nowe Miasto), Warszawa (*)
Koszt – 6 zł (dziecko ), rodzice mogą towarzyszyć dzieciom bezpłatnie, tańczymy bez obuwia, prosimy o zabranie ciepłych skarpet

INDONEZYJSKI TATUAŻ PLEMIENNY – podróż do tajemniczych zakątków Indonezji. Dzieci poznają wojowników z wyspy Borneo oraz szamanów z Mentawai. Dowiedzą się o symbolice tatuażu, o znaczeniu jakie jest mu przypisywane, by następnie wykonać go własnoręcznie i dostać tatuaż „zmywalny” na pamiątkę pobytu w muzeum. Prowadzący Tomasz Madej obiecał, że przyniesie i zaprezentuje dzieciom zestaw do tatuowania, który wykonał dla niego szaman z Mentawai.
Wiek od 6 do 10.

Data: 28.01.2012, godz. 12.00-13.30
Miejsce: Galeria Azjatycka, Freta 5 (Nowe Miasto), Warszawa (*)
Koszt – 10 zł (dziecko ), rodzice mogą towarzyszyć dzieciom bezpłatnie

* – Spotkania odbywają się w atrakcyjnej scenerii wystawy – wypełnionej dźwiękiem i obrazem, ilustrowane będą zdjęciami i nagraniami pochodzącymi z badań prowadzonych w Indonezji.
Warsztaty są przygotowane dla dzieci i ich opiekunów. Ze względu na przestrzeń galerii liczba miejsc jest ograniczona. O rezerwacji miejsca decyduje kolejność wysłania maila na podany adres tomaszmadej@muzeumazji.pl tel. 500 23 58 98. W temacie maila proszę wpisać nazwę warsztatu, natomiast w treści imię i wiek dziecka.

Wystawę można zwiedzać do 14 lutego 2012 r.

Patronat medialny KulturaLudowa.pl

muzeumazji.blogspot.com

TESTTT