Mikołajki Folkowe 2019. W tym roku nietypowo w Andrzejki

Grudzień to wyjątkowy czas dla fanów muzyki folkowej i tradycyjnej za sprawą organizowanych od 29. lat w Lublinie Mikołajków Folkowych. W tym roku Festiwal rozpocznie się w Wigilię św. Andrzeja czyli 29 listopada. Jak zawsze w programie, konkurs młodych zespołów folkowych, koncerty, warsztaty i konferencja.

Lubelskie „Mikołajki Folkowe” to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobem jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się w Centrum Spotkania Kultur w piątek, 29. listopada, przeglądem „Scena Otwarta” (wstęp wolny). Jest to koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. Obecnie najstarszy w Polsce i tylko jeden z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych. Tego samego dnia o godz. 20.30 organizatorzy zapraszają na koncert polsko – ukraińskiej grupy Dadagana. Wokalistki zaśpiewają polskie i ukraińskie pieśni ludowe w nowoczesnych aranżacjach.

DAGADANA Frida style _photo_Dominika_Dyk

DAGADANA Frida style _photo_Dominika_Dyk

W sobotę (30 listopada) o godz. 18.00 w Sali Operowej CSK został zaplanowany koncert „Spotkania Kultur”, podczas którego oprócz gospodarzy – Orkiestry św. Mikołaja, wystąpi Kalakan – baskijskie trio wokalno – instrumentalne wykorzystujące w swej muzyce szereg egzotycznych dla nas instrumentów, wystarczy wymienić: txalaparta, txirula, tobera, pandero, xilintx a nawet indyjskie harmonium. Kolejną gwiazdą będzie Romengo z Węgier opierające swój repertuar na tradycji Romów Olah, do której należą członkowie grupy. Wokalistką grupy jest charyzmatyczna Monika Lakatos, a towarzyszący jej muzycy przekonają widownię, że można grać na wszystkim – na metalowej kance na mleko czy drewnianej niecce. Na tym koncercie zaprezentują się też laureaci piątkowej „Sceny Otwartej”.

W niedzielę festiwal wróci do „Chatki Żaka” koncertem buriackiej folk- rockowej formacji Namgar noszącej imię solistki zespołu. Jest to ich pierwszy koncert w Polsce, a warto dodać, że jeden z muzyków ma polskie korzenie sięgające XIX w.

Koncertom towarzyszy wiele innych wydarzeń, konferencja naukowa „Ludowość w sztuce, muzyce, literaturze i teatrze” (29. listopada, „Chatka Żaka”), pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie” (29.11. – 01.12., „Centrum Spotkania Kultur”), piątkowo – sobotni Jarmark Cudów (CSK), Festiwalowe Żywe Książki oraz cała gama warsztatów.

Będzie można nauczyć się m.in. tradycyjnych tańców romskich i węgierskich na warsztatach z Romengo oraz wykonywania przeróżnymi technikami zabawek choinkowych. Zostały zaplanowane wyszywane kartki świąteczne, Mikołajki z koralików, quilling, wschodnie motanki.

W programie znajdą się też warsztaty muzyczne dla dzieci prowadzone przez Martę i Krzysztofa Butrynów, zajęcia wokalne Lydie Kotlinski „Koyemba” – pieśni z Afryki oraz warsztaty gry na didgeridoo. Będzie też działał festiwalowy „Gabinet portretowy” prowadzony przez Radosław Bułtowicza i jego studentów z  Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania.

PROGRAM

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe 2019
29.11 – 1.12. Lublin

piątek, 29 listopada 2019
9.00 – konferencja naukowa – Ludowość w sztuce, muzyce, literaturze i teatrze (Sala
Widowiskowa ACK)
15.00 – Konkurs „Scena Otwarta” (Sala Operowa CSK)
20.30 – Dagadana – Polska/Ukraina 20/25 zł (Sala Operowa CSK)

sobota, 30 listopada 2019
11.00 – Tańce romskie i węgierskie – warsztaty Romengo (Duża Kieszeń CSK)
11.00 – Magia smyczka – warsztaty Marii Pomianowskiej (Mała Kieszeń CSK)
14.00 – Koyemba – warsztaty pieśni afrykańskich Lydie Kotlinski (Duża Kieszeń CSK)
16.00 – Festiwalowe Żywe Książki (Mała Kieszeń CSK)
18.00 – Spotkania Kultur – Kalakan – Kraj Basków, Romengo – Węgry, Orkiestra św. Mikołaja
– Polska, laureaci „Sceny Otwartej” (Sala Operowa CSK) 30/40 zł

niedziela, 1 grudnia 2019
11.00 – Świecidełka – warsztaty ozdób bożonarodzeniowych (hol ACK)
12.00 – Dźwięki z korzenia – warsztaty didgeridoo – Maciej Lubaś (Sala Widowiskowa ACK)
13.00 – Zagraj mi muzyczko – warsztaty dla dzieci 4-6 lat – Marta i Krzysztof Butrynowie
(pok. 08 ACK)
14.30 – Zagraj mi muzyczko – warsztaty dla dzieci 7 + lat – Marta i Krzysztof Butrynowie
(pok. 08 ACK)
18.00 – Namgar – Buriacja (Sala Widowiskowa ACK) 25/30 zł

Imprezy towarzyszące: „Tradycja w obiektywie” – pokonkursowa wystawa fotograficzna
(CSK); Jarmark Cudów (CSK); scenografia wykonana przez studentów Wydziału Artystycznego
UMCS przygotowana pod kierunkiem Jarka Koziary (Sala Operowa CSK); koncert grupy
Moritmo (sobota, CSK, w przerwie koncertu „Spotkania Kultur”); Mikołajkowy Gabinet
Portretowy (CSK)

Karnety: ekobilet.pl/mikolajkifolkowe, bilety na pojedyncze koncerty
https://bilety.spotkaniakultur.com/ oraz w Punkcie Informacyjno-Kasowym Centrum
Spotkania Kultur

ACK – Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16
CSK – Centrum Spotkania Kultur, pl. Teatralny 1

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego, ACK UMCS „Chatka Żaka” i Centrum Spotkania Kultur.

Zapraszamy na stronę www.mikolajki.folk.pl