„Miele, młyn miele …” – wiatrak w skansenie w Sierpcu znów otwarty

Za nami uroczyste otwarcie odrestaurowanego wiatraka z Zalesia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, placówek muzealnych, instytucji kulturalnych, oświatowych, mediów i oczywiście zwiedzający. Była to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wiatrak pełnej krasie – obracające się śmigi, wciąganie worków z ziarnem, obracanie wiatraka do wiatru. Wspaniała letnia pogoda zachęcała do spacerów i przyglądania się pokazom dawnych prac gospodarskich związanych z obróbką zbóż.

Wiatrak jest jednym z najciekawszych obiektów architektury przemysłowej w sierpeckim skansenie. Od roku 1987 wita turystów przyjeżdżających do Muzeum. Według pierwotnych planów miał stać się miejscem wystaw poświęconych młynarstwu i pokazów pracy młynarza. Ekspozycja powstała w roku 2003. Projektu wprawienia w ruch jego skrzydeł nie udało się jednak zrealizować. Z czasem, mimo działań konserwatorskich, stan budynku stawał się coraz gorszy. W roku 2016 podjęto decyzję o jego zamknięciu i przeprowadzeniu gruntownej renowacji. Inwestycję udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzięki wymianie części elementów nośnych i mechanizmów możliwe stało się wprowadzanie w ruch skrzydeł oraz obracanie wiatraka wokół osi. 19 czerwca, po blisko 80 latach od ostatniego uruchomienia, młyn wiatrowy znów zaczął swoją pracę.

Ceremonia jego otwarcia miała wyjątkowy charakter. Symbolicznego przecięcia powrósła dokonali sierpami Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski. Gdy śmigi ruszyły z cichym skrzypieniem, Dyrektor MWM wspomniał, że moment ten był spełnieniem marzeń twórców sierpeckiego muzeum. Zebrani zwiedzili wystawę w odremontowanym wnętrzu młyna, a symboliczną pamiątką z uroczystości były płócienne woreczki z mąką zmieloną w wiatraku dla wszystkich uczestników wydarzenia. Na nowo ożyła też muzealna wieś. W zagrodach odbywały się prezentacje zajęć gospodarskich. Turyści mogli przyjrzeć się jak dawniej wyglądała młócka zboża cepami, mielenie ziarna na żarnach i jego kruszenie w stępie. Przy jednym z domostw zielarka pęczkowała zioła, a w chałupie z Chwał szewc naprawiał obuwie. Przy karczmie zaś ludowe melodie wykonywała wiejska Kapela Pana Jacka. Otwarcie wiatraka stanowiło część obchodów jubileuszu 50-lecia MWM trwających przez cały rok 2021.

Już za dwa tygodnie wiatrak znów ruszy, podczas kolejnej imprezy plenerowej. 4 lipca Muzeum zaprosi swoich gości do pasiek na najsłodsze wydarzenie w skansenowskim kalendarzu. Miodobranie będzie okazją do poznania bliżej pracy pszczelarza, podejrzenia życia pszczół, a także uzupełnienia zapasów produktów pszczelich. Już teraz zapraszamy do odwiedzenia skansenu! Więcej informacji znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym fanpage’u.

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

* Zdjęcie główne: Otwarcie wiatraka z Zalesia, fot. A.Piotrowska