Miejscovi – debiutancka płyta z muzyką ludową w tle

Miejscovi to projekt Uli i Bartka Mieszkuńców, twórców zespołu The Boogie Town, znanego m.in. dzięki piosence “Emily” i nominowanego do Fryderyka 2011 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Właśnie ukazał się pierwszy album Miejscovych pt. „Tak się nie gra” nakładem wytwórni NANA Records.

Miejscovi to pięciu muzyków których połączyła fascynacja muzyką polskich korzeni. Piosenki napisane w oparciu o oryginalne polskie obery, mazury, kujawiaki i polki grają w składzie inspirowanym składem typowej polskiej kapeli ludowej: skrzypce, akordeon, kontrabas, bębny. Część instrumentów została specjalnie wykonana dla Miejscovych przez wiejskich muzykantów, których poznali jeżdżąc po Polsce. Są więc cymbały spod Rzeszowa i barabany ze skórzanymi naciągami ze wsi pod Radomiem.

Bartek i Ula (która na potrzeby nowego projektu obrała pseudonim Lulka Mieszkuniec) podkreślają̨, że zależało im na ujęciu tematu polskiej kultury ludowej w nowoczesną, lekką formę̨, przystępną również̇ dla młodych ludzi którzy chcieliby poznać bliżej naszą kulturę̨. Przyświecała im myśl, aby tak jak w przypadku potańcówek ludowych, ludzie mogli bawić́się i tańczyć do ich piosenek.

Motywy czerpali głównie ze zbiorów Polskiego Radia i ISPAN-u, a także bezpośrednio od wiejskich muzykantów. Teksty wszystkich piosenek Lulka napisała zainspirowana jeżykiem dawnych przyśpiewek, spisanych m.in. przez Oskara Kolberga i Zygmunta Glogera. Wszystko to zaowocowało płytą na której Miejscovi łączą naszą tradycję z nowoczesnością̨. Dzięki współczesnej produkcji muzycznej oraz surowemu, przesterowanemu brzmieniu przenoszą̨ dawne polskie melodie do XXI wieku.

Tracklista:

1. Nie trzeba mi
2. Choć się serce rwie
3. Gdzieś za Rawą
4. U jeziora
5. Za Wasze zdrowie
6. Dla niej
7. A tam nad rzeką
8. Dziewczynę mieć ładną
9. Całym sercem jej
10. Kołysz, kołysz się

Miejscovi - „Tak się nie gra”

Miejscovi – „Tak się nie gra”

Źródło: www.empik.com