Melody Book do nauki mazurków z okolic, Łęczycy, Radomia i Rzeczycy

Melody Book to przygotowane przez Fundację Tres internetowe repozytorium, w którym odnajdziemy nagrania i filmy do nauki mazurków z repertuaru wiejskich skrzypków z centralnej Polski.

Maciej Filipczuk, Mateusz Kowalski i Marcin Lorenc, uczniowie wiejskich
 mistrzów dawnej mazurkowej muzyki, zapraszają do wspólnej nauki. 
W przystępny sposób, w formie 
video lekcji pokazują na co zwrócić
 uwagę rozpoczynając przygodę z 
muzyką tradycyjną.

Ta muzyka, pozornie prosta, przekazywana przez pokolenia metodą mistrz – uczeń,  składa się z wielu elementów wykraczających po za możliwości zapisu nutowego, stąd pomysł by uczniowie wiejskich muzykantów pokazali w przystępnej formie filmów jak zaczynać swoją przygodę z muzyką polskiej wsi wyjaśniają organizatorzy.

Pomysłodawcą projektu jest Maciej Filipczuk skrzypek, założyciel grupy Lautari, uczeń ludowego skrzypka Kazimierza Mety, który tak tłumaczy ideę powstania projektu:

„Od wielu lat zajmując się muzyką tradycyjną regularnie spotykam ludzi, którzy swój pierwszy zachwyt tą muzyką chcieliby natychmiast dzielić z innymi. Pytanie więc, gdzie się uczyć, jak docierać do źródeł i jak udostępniać tę muzykę by wszyscy mogli z niej korzystać, by przestała być „hermetyczna” – pojawia się bardzo często. Równie często muzycy, którzy mieli do czynienia np. z muzyką celtycką, z graniem tzw. sesji pytają czy są zbiory nut z najpopularniejszymi melodiami?

Za każdym razem myślę wtedy – tak są takie zbiory – jest mnóstwo zapisów nutowych ze wszystkich właściwie regionów Polski, ale co z tego wynika? Myślę, że nie tędy droga, nie chodzi by unifikować melodie do takiego stanu by wszyscy mogli je tak samo zagrać, nie chodzi o to by uprościć wszystkie istniejące warianty danej melodii do jednego prostego zapisu nutowego. Wręcz przeciwnie, przed nami zadanie uświadomienia sobie wielości wariantów, wielości stylów gry, odkrywania bardzo specyficznych sposobów artykulacji, smyczkowania, indywidualnych barw poszczególnych skrzypków. Dopiero to pozwala posmakować tej muzyki!

Nie pozostając jednak obojętnym na potrzebę popularyzowania muzyki ludowej, pomyślałem, że sposobem na to by nie zgubić niuansów i zachować w jakimś stopniu sposób naturalnego przekazu tej muzyki jest nagranie lekcji, w których dajemy swój komentarz, pokazujemy jak różnorodnie może brzmieć nasza muzyka.

Zachęcam serdecznie do pobycia z nami w czasie tych krótkich filmów, przymierzenia się do tych prostych, choć bardzo inspirujących melodii, do przyjrzenia się dokąd Was poprowadzą te wyjściowe tematy muzyczne”.

Projekt zrealizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2020”.

www.melodybook.pl

* Zdjęcie główne: Melody Book – sesja nagraniowa, fot. A. Jackowiak