Makatki i inne szmatki – niezwykły projekt w szkole w Orli

Od września do grudnia trwały warsztaty dla dwanaściorga dzieci z orlańskiej szkoły. Makatki, ręczniki, kapy, szydełkowe serwetki uczestnicy projektu odnaleźli w szkolnej Izbie Regionalnej oraz w domach swoich dziadków. Teraz dzieci same przekonały się ile pracy i wysiłku kosztuje takie rękodzieło.

Mając za wzór tradycyjne lokalne tkaniny i zdobienia uczestnicy projektu stworzyli własne niepowtarzalne formy w stylu etno, doskonale poradzili sobie z igłą, mini krosnami tkackimi, farbami, a nawet z szydełkiem. I tak spod ich rąk wyszły wielobarwne gobeliny, bawełniane torby malowane ornamentem z ludowych ręczników, czy wreszcie zakładki do książek z inicjałami.

Ciekawą formą okazały się makatki. Na pierwszy rzut oka przypominające te z kuchni babci – niebieskie wyszycie na białym płótnie, ale jednak z zupełnie innym, uwspółcześnionym przesłaniem i rekwizytami. Z ogromnym zapałem zasiadali też do krosna, gdzie pod okiem wykwalifikowanej tkaczki – Pani Ireny Ignaciuk z Lewkowa stawiali swoje pierwsze kroki w tkaniu.

Projekt pokazał, że w tradycyjne ludowe tkaniny kryją w sobie ogromy potencjał. Wystarczy odrobina chęci, zapału i wytrwałości, aby z niego skorzystać. Dawne zdobnictwo ciągle  inspiruje do poszukiwania nowych form i tworzenia, tym samym nie daje o sobie zapomnieć służąc ochronie tradycyjnej tkaniny ludowej i przywracając ją współczesności.

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Hajnówce. Organizatorem warsztatów jest Fundusz Lokalny na Rzecz Rozwoju Społecznego przy współpracy Szkoły Podstawowej z dodatkowym nauczaniem języka białoruskiego w Orli.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl