Majowe spotkania w Akademii Sztuki Ludowej

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na kolejny cykl spotkań z tradycyjną sztuką ludową organizowany w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Sztuki Ludowej”.

Tym razem proponujemy warsztaty malarstwa na szkle i wycinanki rawskiej. Poprowadzą je twórcy ludowi z bogatym dorobkiem i doświadczeniem. Wykonane podczas spotkań prace będą upominkiem dla mam z okazji ich święta. W programie również spotkanie autorskie z Aleksandrem Dutkiewiczem połączone z prelekcją i pokazem fotografii oraz warsztatami.

16-17 maja – malarstwo na szkle, prowadzenie Marta Walczak-Stasiowska

Marta Walczak-Stasiowska jest córką znanego współczesnego malarza zakopiańskiego – Zdzisława Walczaka. To właśnie pod okiem taty poznawała techniki i tajemnice tej dziedziny twórczości. Jej obrazy utrzymane są w typowej ludowej stylistyce. Przedstawiają Madonny z Dzieciątkiem stylizowane na dostojne królowe bądź góralki we wzorzystych strojach, anioły w kolorowych tunikach z wielobarwnymi skrzydłami, świętych z nieodłącznymi atrybutami, a także sceny rodzajowe. Postacie umieszczane są najczęściej na czarnym tle i wkomponowane w girlandy dekoracji kwiatowych. Prace artystki prezentowane były na 12. wystawach indywidualnych i ponad 40. wystawach zbiorowych.

19-20 maja – wycinanka rawska, prowadzenie Aleksander Dutkiewicz

Aleksander Dutkiewicz pochodzi z rodziny, w której starannie pielęgnowano tradycje ludowe. Umiejętności wycinankarskich uczył się od babci. Już jako czternastolatek zdobył wyróżnienie w konkursie „Wycinanka ludowa” zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Rawskiej. Jego wycinanki to tradycyjne rózgi rawskie, ażurowe koła i kwadraty w kolorach czarnym, czerwonym, zielonym i filetowym. W swoich zbiorach posiada bogatą kolekcję wycinanek (ok. 1000 sztuk). Chętnie prowadzi warsztaty i spotkania, które mają na celu podtrzymanie tradycji wykonywania rawskich wycinanek

Warsztaty dla grup zorganizowanych:

Spotkania odbywają się w godz.: 8.30–9.30; 10.00–11.00; 11.30–12.30; 13.00–14.00

opłata: 5,00/osoba

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45, 602 491 229

Współczesna wycinanka ludowa – prelekcje, dyskusja, warsztaty

Wszystkich zainteresowanych wycinanką ludową zapraszamy na spotkanie autorskie z twórcą ludowym Ziemi Rawskiej Aleksandrem Dutkiewiczem 19 maja (czwartek) o godz. 18.00.

W programie:

  • Katarzyna Kraczoń, Współczesne funkcje i transformacje wycinanki ludowej
  • Aleksander Dutkiewicz, Tradycje wycinankarskie w mojej rodzinie

Prelekcjom towarzyszyć będzie pokaz fotografii oraz wystawa wycinanek. Po spotkaniu będzie można wziąć udział w warsztatach wykonywania wycinanki rawskiej.

Wstęp wolny.

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Materiały na warsztaty zapewnia organizator.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

oprac. Katarzyna Kraczoń