Lublin. Wystawa rzeźby i malarstwa Zdzisława Purchały

Zdzisław Purchała, fot.Jacek Września

Zdzisław Purchała
fot.Jacek Września

Zdzisław Purchała to artysta wybitny i wszechstronny. Jego rzeźby i obrazy z jednej strony oddają wiejską codzienność, są ilustracją obrzędów i zwyczajów, z drugiej zaś mają charakter alegoryczny, mówią o odwiecznej walce dobra ze złem.

Prezentowane na wystawie prace są potwierdzeniem wszechstronności talentu artysty. Na ekspozycji można podziwiać rzeźby muzykujących aniołów, postacie Chrystusów Frasobliwych i świętych.

Imponujące są monumentalne wręcz płaskorzeźby przedstawiające kolędników, bożonarodzeniową sceną pokłonu Trzech Króli i Śmigus Dyngus.

Sceny biblijne, rodzajowe i symboliczne, których głównymi bohaterami są diabły, ukazują także obrazy namalowane na szkle i te wykonane techniką olejną.

Wystawa prezentowana w Galerii Sztuki Ludowej STL pokazuje nie tylko bogactwo treści i różnorodność form, ale przede wszystkim jest dowodem na to, że artysta za pomocą dłuta, pędzla i pióra odsłania swoją artystyczną duszę.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 listopada 2011, godz. 13.00

* * *

Zdzisław Purchałaurodził się 10 maja 1945 roku w Kossowie w woj. świętokrzyskim, w niezamożnej rodzinie chłopskiej. Jako dziecko pomagał rodzicom w prowadzeniu niewielkiego dwuhektarowego gospodarstwa. Pasł gęsi i krowy, wypełniając wolny czas rzeźbieniem.

Jego pierwszymi rzeźbami były ptaszki, okręciki oraz ryby, które powstawały z suchych kawałków drewna. Fascynowało go także rzeźbienie postaci ludzkich, ale stopień trudności ograniczył jego pracę do rzeźbienia jedynie głów. Zajęciom tym poświęcał każdą wolną chwilę, których z biegiem lat było coraz mniej. W 1963 roku przyszły artysta podjął pracę w Zakładach Włókien Sztucznych we Wrocławiu.

W latach 1964-1966 odbywał służbę wojskową w Poznaniu. Tam dał się poznać jako wykonawca różnego rodzaju plansz, tablic oraz makiet zdobiących teren jednostki. W 1966 roku powrócił do rodzinnej wsi, gdzie został kierownikiem sklepu metalowego w Gminnej Spółdzielni. Następnie pracował jako elektromonter w Kieleckim Przedsiębiorstwie Elektryfikacji Rolnictwa, a także jako magazynier w Zakładzie Energetycznym. Okres ten był zastojem w pracy twórczej. Przełom nastąpił w roku 1970, gdy znów powrócił do rzeźbienia.

Odkrył go wówczas Marian Chudziński, prezes Włoszczowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury. Wydarzenie to wkrótce zaowocowało pierwszą wystawą. Kolejne liczne sukcesy związane były z udziałem w licznym konkursach, na których artysta zdobywał wysokie nagrody i wyróżnienia. W 1975 r. Purchała został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie rzeźby. Od tego momentu jego droga twórcza nabiera tempa.

Artysta sięga po inne formy sztuki, wykonuje obrazy olejne, maluje na szkle ciągle poszukując własnego stylu i odkrywając swój talent. Z czasem zajął się także pisarstwem, odnosząc także w tej dziedzinie, niemałe sukcesy. Ma na swoim koncie liczne publikacje oraz autorski tomik "Na szachownicy pól".

Wśród najważniejszych sukcesów artysty warto wymienić: Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki (1974), Nagrodę Wojewody Częstochowskiego (1980, 1995), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1996), Złoty Krzyż Zasługi (1999), Nagrodę im. Oskara Kolberga (2000) oraz Nagrodę Marszałka Województwa Częstochowskiego (2005).

Tekst: Katarzyna Kraczoń

Śladem aniołów

Nie ma już aniołów

Odleciały dawno

Tam gdzie wzrok nie sięga

Albo jeszcze wyżej

Gdzież ten

Co moim był stróżem

Pewnie stary już on

Z siwą brodą do pasa

Choć jest aniołem

Resztki piór gładzi

W połamanych skrzydłach

I kulejąc

Podąża za innymi

I ja kiedyś

Udam się ich śladem

Nie pytając o zgodę

Tylko sadów kwitnących

Żal będzie

I tej łąki nad rzeką

I was…

Zdzisław Purchała

Galeria czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-15

Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin, tel. 81 532 37 45

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych Zarząd Główny w Lublinie

Współpraca: Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Zrealziowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

TESTTT