Lublin. Moment obrotowy/moment oberkowy

Janusz Prusinowski Trio

Janusz Prusinowski Trio

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza do Lublina na warsztaty polskich tańców wirowych, koncert muzyki tradycyjnej i zabawę taneczną, które odbędą się w dniach 2-3 lipca. Wytąpią Janusz Prusinowski Trio, Bronisław Bida, Kapela Braci Dziobaków, Remigiusz Mazur-Hanaj. W trakcie imprezy będzie można odnaleźć zależność między momentem obrotowym (znanym w fizyce) a momentem oberkowym (znanym na wsi).

Jak piszą organizatorzy: Moment obrotowy to wielkość fizyczna definiowana jako moment siły. W obrotach tkwi więc siła! Odkrył to zapewne Izaak Newton (Mo liczony jest w Niutonometrach), ale mieszkańcy polskiej i nie tylko wsi znali tę odwieczna prawdę i korzystali z niej na całego już od stuleci, oddając się euforycznie kunsztowi tańców wirowych w rytmie na dwa i na trzy.

Pokrewnym zjawiskiem jest moment bezwładności. Jeśli uda się go przełamać, moment obrotowy wraz ze wzrostem siły (i spadaniem masy) może rosnąć, aż osiągnie poziom zwany Moment oberkowy.

Ten ostatni to nieznane w fizyce newtonowskiej zjawisko występujące w specyficznych warunkach wiejskich, od XX wieku również miejskich, pograjek na dechach albo dobrych wesel.

Warunkiem pierwszym są dobrzy muzykanci, granie dynamiczne i liryczne, melodie finezyjne a przeciągłe, rytm wyraźny i mocny. To będzie. Warunkiem drugim są znający rzecz tancerze, nie zawadzi coś w szkle. Wirowanie wbrew pozorom to sztuka niełatwa, wymagająca krzepy i trochę nauki, ale w perspektywie dużo frajdy dążącej do ekstazy. Zapraszamy na warsztaty i koncert. Chociaż na Moment.

OBERKOWE LATO 2009 – PROGRAM ETAPU LIPCOWEGO:

2 lipca, STL, ul. Grodzka 14

* godz. 16.30 – warsztaty polskich tańców wirowych – Kapela Braci Dziobaków

* godz. 18.30 – prezentacja filmu „Aleksander Kowal – skrzypek z Tomaszowa Lubelskiego”

3 lipca, STL, ul. Grodzka 14

* godz.16.30 – warsztaty polskich tańców wirowych – Janusz Prusinowski Trio

3 lipca, godz. 20 – „Tektura”, ul. Wieniawska 15

* spotkanie z muzykantem Bronisławem Bidą

koncert z tańcami:

* Janusz Prusinowski Trio

* Bronisław Bida z Gródek

* Remigiusz Mazur-Hanaj

* Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

+ goście

WSTĘP WOLNY

Szczegóły na www.zgst.pl, www.oberek.blox.pl

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Współpraca: Towarzystwo dla Natury i Człowieka