Lubelskie na jazzowo – promocja Pisma Folkowego

W tym roku „Pismo Folkowe” świętuje swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji Czytelników czeka kilka nowości m.in. odświeżony, ale nawiązujący do wieloletnich tradycji layout okładki oraz nowe działy tematyczne. Spotkaniom promocyjnym „Pisma Folkowego” zawsze towarzyszy koncert nawiązujący swoim charakterem do tematyki numeru. Tym razem będzie to na koncert pieśni tradycyjnych z Lubelszczyzny w jazzowych aranżacjach.

„Pismo Folkowe” stojąc przed wyzwaniami funkcjonowania w środowisku cyfrowym, nieustannie zmienia się dla swoich Czytelników. W numerze 152–153 czeka ich wiele nowości. Czytelników powita odświeżony, ale nawiązujący do wieloletnich tradycji layout okładki, która od teraz zyska na kolorze! Znajdzie się na niej obraz Erwina Sówki ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

W tym wydaniu „Pisma Folkowego” debiutuje też nowy dział Fantastyka Ludowa, który będzie pismu towarzyszył w tym roku. Będziemy w nim tropić ludowe wierzenia i współczesne nimi inspiracje. Zaczniemy od tradycyjnych opowieści wierzeniowych i ich nowych wcieleń, które opisał Damian Gocół. W kolejnych numerach znajdziemy zarówno teksty o fantastyce w tekstach ludowych, jak i współczesnych dziełach kultury. Odświeżone „Pismo Folkowe” staje się także bardziej interaktywne. W wywiadzie, który Magdalena Wołoszyn i Martyna Żydek przeprowadziły z zespołem Hańba!, znajdziecie kod QR, prowadzący do playlisty tej grupy muzycznej na platformie Spotify. Lektura „Pisma Folkowego” zapewni więc czytelnikom zupełnie nowe wrażenia. Weszliśmy także na Instagram (@pismofolkowe), gdzie zawsze znajdziecie świeżą porcję zdjęć i informacji ze świata folku. A to dopiero początek interaktywnych atrakcji, które czekają naszych Czytelników w tym roku! „Spotkaniom promocyjnym „Pisma Folkowego” zawsze towarzyszy koncert nawiązujący swoim charakterem do tematyki numeru. Podkreśla to jego zawartość i zwiększa atrakcyjność oraz zasięg wydarzenia. Tym razem będzie to na koncert pieśni tradycyjnych z Lubelszczyzny w jazzowych aranżacjach przygotowany między innymi przez studentów z Koła Wokalno-Aktorskiego, które istnieje przy Instytucie Muzyki WA UMCS” – zaprasza dr Agata Kusto – redaktor naczelna Pisma.

Projekt „Lubelskie na jazzowo” powstał z inspiracji Marcina Obuchowskiego, który znany jest w środowisku lubelskim jako doskonały chórmistrz i kompozytor. Zainteresowanie muzyką ludową połączył on w swoich kompozycjach ze stylem jazzowym, pozostając wiernym oryginalnej warstwie słownej i melodycznej. Wzbogacił fragmenty wokalne, które wykona Zespół wokalny kierunku Jazz i muzyka estradowa UMCS triem instrumentalnym w składzie: Michał Iwanek – fortepian, Michał Kowalczyk – kontrabas, Krzysztof Pachla – saksofon. Całość merytorycznie przygotowuje prowadząca zespół wokalny prof. dr hab. Elżbieta Krzemińska. W koncercie znajdzie się sześć pieśni z Lubelszczyzny w opracowaniach jazzowych.

Najnowszy numer „Pisma Folkowego” to jednak nie tylko cyfrowe wrażenia, ale przede wszystkim ciekawe teksty – a tych i tym razem nie zabraknie. W tym numerze poznamy tradycje wielkanocne z Bułgarii (Weronika Grozdew-Kołacińska), Rosji (Ilja Sajtanow), Słowacji (Aleksandra Pyka), Białorusi (Agata Szadrejko) i Łemkowszczyzny (Ewelina Graban, Anna Dubec). Ewelina Grygier zabierze nas w drugą część podróży po wirtualnych koncertach folkowych czasu pandemii. Justyna Michniuk opowie nam żywiecką gawędę zasłyszaną od dziadka. Z Maćkiem Frońskim ruszymy w kulinarną wędrówkę po Polsce, a z Ewą Jasińską – kolejową wyprawę nad Balaton. Joanna Szadura opowie nam o diabelskich skrzypcach, a Łukasz Ciemiński o twórczości Erwina Sówki. W numerze nie zabraknie także wywiadów – Małgorzaty Wielgosz z Moniką Michaluk, Waldemara Sulisza z folkową wokalistkę Mirosławą Zaziąbło-Hubiak, Agnieszki Mateckiej-Skrzypek z Wojciechem Knapikiem – dyrektorem folkowego festiwalu „Pannonica”, Agnieszki Caban z Małgorzatą Mirgą-Tas, która otrzymała w tym roku Paszport Polityki w kategorii „Sztuki wizualne”.

W wydaniu znajdziemy także felietony Marii Baliszewskiej, Tomasza Janasa i – debiutującego u nas w tej roli – Grzegorza Józefczuka, który zabierze nas aż do Meksyku. W wydaniu także garść nowości płytowych i książkowych, relacje z aktualnych wydarzeń i recenzje płytowe.

Wydawane przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie „Pismo Folkowe” istnieje w strukturach Chatka Żaka od 1996 roku. Pismo Folkowe "Gadki z Chatki" to jedyny w Polsce magazyn poświęcony muzyce współczesnej inspirowanej folklorem. Celem pisma jest przybliżanie czytelnikom problematyki kultury tradycyjnej, a w szczególności folkloru muzycznego i całego kontekstu kulturowego mu towarzyszącego oraz współczesnych zjawisk z nim związanych; jak również dokumentacja działań ruchu folkowego, informacja o bieżących wydarzeniach, edukacja, integracja środowiska związanego z polską sceną muzyki tradycyjnej. Nacisk merytoryczny stawiany jest na wielostronność oraz interdyscyplinarność, taki bowiem charakter pisma umożliwia w efekcie przekrojową prezentację nie tylko muzyki, ale także całej kultury i sztuki tradycyjnej oraz współczesnej inspirowanej folklorem. Zakres tematyczny pisma obejmuje też pokrewne ruchowi folkowemu zjawiska, takie jak współczesny ruch rycerski, ekologia, szeroko pojmowana turystyka mająca na celu odkrywanie lokalnych tradycji i własnych korzeni, pozamuzyczne dziedziny sztuki inspirowane kulturą tradycyjną – plastyka, film, teatr.