Lubelska Scena Tradycji: Kapela Jana Kani z Lipnik

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką tradycyjną. Tym razem Lubelska Scena Tradycji gościć będzie muzykantów z Kurpi – kapelę Jana Kani z Lipnik. W programie spotkanie z kapelą, warsztaty taneczne oraz potańcówka.

Kapela Jana Kani z Lipnik powstała w 1980 r. Początkowo była to dwuosobowa grupa. W 1982 roku do składu włączono skrzypce, a rok później trąbkę. W 2004 roku zajęła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Jest uważana za najlepszą kapelę kurpiowską – zarówno na Kurpiach, jak na Podlasiu czy Mazurach. Obecnie kapela przygrywa w trzech zespołach dziecięcych, jednym młodzieżowym, jednym pokoleniowym i w pięciu grupach śpiewaczych kobiet. Kapela Jana Kani z Lipnik odwiedziła ze swoją muzyką takie państwa jak: Białoruś, Litwa, Niemcy, Finlandia, Włochy, Francja, Szwajcaria, Ukraina i Rosja. Założyciel kapeli w ubiegłym roku otrzymał za swoją pracę twórczą Nagrodę im. Oskara Kolberga. (opis WOK w Lublinie)

27 października 2016 / czwartek

godz.18.30 / Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14, Lublin, wstęp wolny

– SPOTKANIE Z KAPELĄ

godz. 20.00-23.00 / Zielony Talerzyk, ul. Królewska 3, Lublin, wstęp 10 zł

– POGRAJKA – do tańca i posłuchu zagra Kapela Jana Kani z Lipnik (Kurpie) oraz goście. W trakcie zabawy nauka i prezentacja tańców i zabaw kurpiowskich.

Zachęcamy młodych lubelskich muzykantów do przybycia z instrumentami – możliwość grania do tańca.

* * *
Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.

Szczegóły: www.zgstl.pl, www.facebook.com/LubelskaScenaTradycji

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Współpraca: Restauracja Zielony Talerzyk

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

plakat_kurpie