Kurpiowskie palmy wielkanocne w Łysych [zdjęcia]

W sercu Kurpiowszczyzny, w miejscowości Łyse, 24 marca odbył się 54. Konkurs Palma Kurpiowska. To jedno z najstarszych i najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych w Polsce, promujących regionalną tradycyjną sztukę ludową. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 100 palm.

Ulicami miejscowości Łyse przemaszerował barwny korowód prezentujący palmy wielkanocne, odzwierciedlając tradycje Kurpiowszczyzny. Uroczyste obchody Niedzieli Palmowej rozpoczęły się w zabytkowym kościele pw. św. Anny. Palmy biorące udział w konkursie, można było podziwiać podczas barwnego korowodu, który przemaszerował ulicami miejscowości Łyse.

Do LIV Konkursu Palma Kurpiowska Łyse ‘2024 zgłoszono 128 palm w tym: 89 w kategorii indywidualnej, 19 w kategorii zespołowej szkół podstawowych, 20 w kategorii zespołowej pozostałych.

Konkursowi towarzyszyły występy regionalnych zespołów ludowych tj. Kapela „Łysozianie” z Łysych, zespoły folklorystyczne: ” Łysoziańskie Nuty”, „Puszcza Zielona” z Łysych, „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca, Koła Gospodyń Wiejskich z Pupkowizny, Zalasa, Serafina, Lipnik, Baby i Tartaku. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali również laureaci XIII Konkursu Gadki Kurpiowskiej “Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku”, przedstawiając gadki zawierające anegdoty z życia dawnych Kurpiów.

Podczas warsztatów i kiermaszu sztuki ludowej zaprezentowali się lokalni twórcy ludowy, m.in. ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

* Zdjęcie główne: fot. Waldemar Majcher