Kłóbka. „Co pańskie, to nie grzech”

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wspólnie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku zaprasza na spotkanie folklorystyczne, które odbędzie się w dniu 2 sierpnia (niedziela) w godz. 15.00 – 18.00 na terenie Skansenu w Kłóbce.

„Co pańskie, to nie grzech” to tytuł przewodni drugiego w tym roku festynu. Impreza pokaże inne, pozarolnicze zajęcia mieszkańców dawnej wsi. Łowiectwo ludowe, które dzisiaj nazwalibyśmy kłusownictwem, to malowniczy, barwny element życia niegdysiejszej społeczności wiejskiej.

Wyprawy do lasu (najczęściej dziedzica) poprzedzał cały rytuał czynności; zaklęć, przepowiedni, a także odpowiednio przygotowany sprzęt do polowań i łowienia zwierząt: strzelby, samołówki, paście itd.

Obejrzymy to wszystko w barwnym, przygotowanym gwarą widowisku „Bójta się gajowego”. Chcielibyśmy także pokazać dzisiejszych myśliwych, przybliżyć gwarę łowiecką i instrumenty towarzyszące polowaniom.

Na spotkanie przygotujemy również pokazy innych pozarolniczych zajęć: traczenia drzewa, kręcenie sznurów, wędzenie ryb, „lanie” świec, a także pokazy prac rzemieślników, m.in. kowala, garncarza, plecionkarza.

Podczas festynu wystąpią: zespół folklorystyczny „Lubominianki”
z Lubomina, Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego oraz kapela „Dębowiacy” Alfreda Łukaszewskiego z Sompolna.

Swoje trofea zaprezentują myśliwi z kół łowieckich „Sarna” z Kłóbki, „Jeleń” z Chodcza i „Kuropatwa” z Lubienia Kujawskiego.

Na stoiskach przygotowanych przez twórców ludowych i rękodzielników będzie można zakupić haftowane serwetki i obrusy, rzeźby w drewnie, malowane naczynia, wyroby ze słomy, ozdoby z bibuły, drewna, czy sznurka.

Swoimi produktami poczęstuje gości „DELECTA” sponsor Kujawsko- Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Organizacja imprezy jest współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Bilety wstępu do skansenu:
Normalny – 6 zł
Ulgowy – 4 zł

TESTTT