Jarmark Jagielloński 2017. Znamy pierwsze szczegóły!

Jarmark Jagielloński to czterodniowe święto kultury tradycyjnej. Na Starym Mieście w Lublinie będziemy mogli podziwiać starannie wyselekcjonowaną sztukę ludową i rzemiosło twórców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Białorusi i Litwy, którzy swoje wyroby wykonują zgodnie z regionalną tradycją.

Program artystyczny Jarmarku to różnorodność kultur, które już w czasach Jagiellonów wzbogacało miasto i stanowiło o jego sile na arenie międzynarodowej.

Jak zapowiadają organizatorzy Jarmarku „W tym roku wysłuchamy niezwykle oryginalnego trio Sefardix (Oleś Brothers i Jorgos Skolias), które w projekcie Maggid sięga nie tylko do wątków sefardyjskich, ale w swojej opowieści zabiera nas do północnej Afryki, na Bałkany, Bliski Wschód i do Europy. W programie znajdzie się także niesamowita muzyka galicyjska, którą odkryje przed nami zespół Radio Cos z Hiszpanii”.

Specjalnym wydarzeniem będzie koncert re:tradycja. Po udanym zeszłorocznym pomyśle organizacji koncertu, w którym spotykają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej, niewątpliwie będzie to interesujący punkt programu. W tym roku na jarmarkowej scenie wystąpią między innymi Kayah, Teresa Mirga i zespół Kałe Bała, Włodek Pawlik, Janina Chmiel.

Podczas Jarmarku odbędą się uwielbiane przez wszystkich nocne potańcówki, na których zagrają m.in. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, kapela Romana Wojciechowskiego, Chłopcy z Nowoszyszek, Wędrowiec czy Kapela Jana Adamczyka z Budek – czytamy na stronach internetowych wydarzenia.

Nie zabraknie też warsztatów sztuk i rzemiosł oraz Jarmarkowego Podwórka, na którym wspólnie całymi dniami mogą bawić się całe rodziny. Weźmiemy udział w specjalnych wycieczkach tematycznych, wysłuchamy opowieści dawnego Lublina i zobaczymy wystawę Czas jarmarków.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest pisankarstwo. Będziemy mieli wyjątkową okazję do poznania wzorów i technik zdobienia jaj z wybranych państw Europy.

11. edycja Jarmarku Jagiellońskiego odbędzie się w dniach 12-15 sierpnia 2017 r. KulturaLudowa.pl sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

Szczegóły na stronie: www.jarmarkjagiellonski.pl

Czytaj więcej: Zakończył się Jarmark Jagielloński w Lublinie – relacja

* Zdjęcie na górze: Gaba Kulka, Maria Siwiec i Kapela Niwińskich, fot. K. Butryn