Jan Koloczek – malowane marzenia. Nowa wystawa we wrocławskim Muzeum Etnograficznym

Najnowsza wystawa w Muzeum Etnograficznym obejmuje twórczość nyskiego rzeźbiarza i malarza Jana Koloczka. Znakiem rozpoznawczym jego prac są postacie obdarzone bujnymi włosami, przechodzącymi w fantazyjnie rozbudowane formy przestrzenne. Tematyka prac oscyluje wokół sacrum wkraczającego w porządek życia i śmierci. Oprócz rzeźb przedstawiających Chrystusa, Matkę Boską, anioły czy świętych znaleźć można przedstawienia Drzewa Życia, żywiołów, miesięcy, pór roku, znaków zodiaku.

Na ekspozycji „Jan Koloczek – malowane marzenia” znajdzie się 97 rzeźb oraz 17 obrazów, wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, z prywatnej kolekcji Bogdana Jasińskiego z Opola oraz od samego artysty.

W ciągu 26 lat swojej pracy rzeźbiarza, artysta stworzył własny, niepowtarzalny styl – znakiem rozpoznawczym jego prac jest często wykorzystywany motyw wybujałych włosów postaci, przechodzących w różnorodne, rozbudowane formy przestrzenne, nierzadko ażurowe (zwłaszcza w przedstawieniach kobiet i aniołów) oraz niepowtarzalne kolory i desenie malatury rzeźb. Kolorystyka jest wynikiem eksperymentów – Jan Koloczek sam tworzy swoją paletę, nie używa barw podstawowych, które można kupić w sklepie.

Na potrzeby ekspozycji rzeźby zostały pogrupowane w kilka tematycznych cykli, np. „tęczowy” przedstawiający postacie wkomponowane w tęczową wstęgę, „gwiezdny” – nawiązujący tematycznie do kosmosu, galaktyk i gwiazd, przedstawienia Drzewa Życia, biblijnych postaci Adama i Ewy, a ponadto „miesiące”, „żywioły”, „zodiak”, a także cykl „anielski” i „sakralny” z przedstawieniami Chrystusa, Matki Boskiej, archaniołów.

roga mleczna – ziarno życia, rzeźba polichromowana, Jan Koloczek, Nysa, 2016, drewno, farby akrylowe, wł. Bogdan Jasiński, fot.Wojciech Rogowicz

Droga mleczna – ziarno życia, rzeźba polichromowana, Jan Koloczek, Nysa, 2016, drewno, farby akrylowe, wł. Bogdan Jasiński, fot.Wojciech Rogowicz

Liczne rzeźby stanowią alegorie, np. Matka życia to postać z wielkim czerwonym sercem na piersi i odchodzącymi od niego błękitnymi arteriami, na szlaku których umieszczone są postacie ludzkie jako elementy składowe wszechświata, Nadzieja – postać w zielonej szacie, opleciona ulistnionymi gałązkami, czy Duch sztuki – dwie rzeźby o tym samym tytule, z których jedna jest prawie całkowicie ażurowa, aby podkreślić niematerialność, ulotność sztuki, a w drugiej ażur układa się spiralnie, aby ukazać nieskończoność, brak ograniczeń w sztuce, ale też podkreślić wyjątkowość samego twórcy jako człowieka „zakręconego”. Powstawały one w latach 1997–2017, co odzwierciedla zmiany, jakim podlegała twórczość Jana Koloczka przez te lata. Najwcześniejsze są rzeźby sakralne, polichromowane farbami olejnymi z dodatkiem oleju lnianego, w kolorystyce złota i bordo, co dawało specyficzny efekt niemalże sztuki bizantyjskiej.

W późniejszych latach artysta zamienił farby olejne na akrylowe, z których zaczął tworzyć własną, niepowtarzalną i niezwykle bogatą paletę barw. W 2017 roku Jan Koloczek uległ wypadkowi, po którym nie może rzeźbić. Powrócił więc do malarstwa, które było początkiem jego przygody ze sztuką.
Malarstwo stanowi dla niego także swoistą formę rehabilitacji dłoni.

Melancholia, obraz, Jan Koloczek, Nysa, 2018, płótno, farby akrylowe, wł. Bogdan Jasiński, fot. Wojciech Rogowicz

Melancholia, obraz, Jan Koloczek, Nysa, 2018, płótno, farby akrylowe, wł. Bogdan Jasiński, fot. Wojciech Rogowicz

Brama, obraz, Jan Koloczek, Nysa, 2018, płótno, farby akrylowe, wł. Bogdan Jasiński, fot. Wojciech Rogowicz

Brama, obraz, Jan Koloczek, Nysa, 2018, płótno, farby akrylowe, wł. Bogdan Jasiński, fot. Wojciech Rogowicz

Obrazy powstałe w latach 2017–2018 wizualnie nawiązują do wcześniejszych dzieł rzeźbiarskich. Są wśród nich przedstawienia aniołów oraz innych niebiańskich i gwiezdnych postaci.

Eksponaty wypożyczone są ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu oraz z prywatnej kolekcji Bogdana Jasińskiego z Opola, ponadto dwie rzeźby wypożyczył sam artysta.

Prace Jana Koloczka znajdują się w zbiorach Muzeum w Prudniku, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, a także w kolekcjach osób prywatnych w Polsce i za granicą. Od 1999 r. jego twórczość jest często prezentowana na licznych wystawach, m.in. kilkakrotnie podczas cyklicznej imprezy Lato Kwiatów w Otmuchowie (od 1999), podczas pleneru rzeźbiarskiego „Wieś, której nie ma” w Łosiowie (2000), w Muzeum w Nysie (2002), kilkakrotnie w Muzeum w Prudniku, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Artysta brał także udział w imprezach folklorystycznych w Székesfehérvár na Węgrzech oraz w miejscowości Velká Bystřice w Czechach.

Wystawę można zwiedzać do 19 maja 2019 roku.

Wydarzenia towarzyszące:

29 stycznia 2019, g.12:00
Malowane marzenia – wokół twórczości Jana Koloczka
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8–12 lat
Prowadzenie: Olga Budzan
Wstęp za 1 zł, zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl

9 lutego 2019, g. 15:00
Jan Koloczek – malowane marzenia
Oprowadzenie kuratorskie Joanny Kurbiel
Wstęp wolny

18 maja 2019, g. 16:00
Malowane marzenia – wokół twórczości Jana Koloczka
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8–12 lat
Prowadzenie: Olga Budzan
Wstęp wolny

18 maja 2019, g. 20:00
Finisaż wystawy – spotkanie z Janem Koloczkiem
Wstęp wolny

* Zdjęcie główne: Fragment obrazu “Brama”, obraz, Jan Koloczek, Nysa, 2018, płótno, farby akrylowe, wł. Bogdan Jasiński, fot. Wojciech Rogowicz