IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi

Niesamowita atmosfera, barwne widowisko, powrót do korzeni – to wszystko łączy w sobie Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi. Ludowe święto odbędzie się już po raz dziewiąty w Pałacu Kultury Zagłębia, w samym centrum Dąbrowy Górniczej, 28-29 kwietnia 2017 r. KulturaLudowa.pl sprawuje patronat medialny nad Festiwalem.

Choć wydarzenie ulegało przekształceniom, idee i cele mu przyświecające pozostały bez zmian. Przede wszystkim to chęć ochrony dziedzictwa kultury ludowej, kultywowania i propagowania jej bogactwa. To przybliżenie piękna i różnorodności folkloru Polski, a także pielęgnowanie tożsamości kulturowej.

Festiwal ma charakter konkursu, w którym biorą udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Grupy mogą zgłaszać udział aż w trzech kategoriach: zespół śpiewu grupowego, zespół taneczny, kapela ludowa. Projekt łączy grupy folklorystyczne z różnych regionów kraju, zachęca do integracji środowisk twórczych i wymiany doświadczeń artystycznych. Istotną rolę odgrywa tutaj jury konkursu – występy ocenia Rada Artystyczna złożona ze specjalistów, fachowców i ekspertów m.in. Polskiej Sekcji CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

Przegląd to nie tylko prezentacje konkursowe. To także szereg dodatkowych atrakcji, czasem spontanicznych jak improwizowane, wspólne wystąpienia nieznających się dotychczas zespołów. Festiwalowi towarzyszyć będą, już tradycyjnie, warsztaty rękodzieła ludowego i Kiermasz Sztuki Ludowej. Całość tworzy niepowtarzalną atmosferę pełną bliskości i ciepła. To propozycja, do której nie trzeba namawiać, obfitująca w zabawę, śpiew i taniec oraz wartości, których trudno szukać w zgiełku codzienności.

Kapela Ludowa „Działoszacy”, fot. Pałac Kultury Zagłębia

Kapela Ludowa „Działoszacy”, fot. Pałac Kultury Zagłębia

PROGRAM

IX Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi
28-29 kwietnia 2017 r.
Pałac Kultury Zagłębia (Plac Wolności 1, 41-300 Dąbrowa Górnicza)

W piątek (28 kwietnia) od samego rana sceną Sali Teatralnej zawładną najmłodsi, czyli dziecięce grupy śpiewacze, zespoły taneczne i kapele ludowe – które stanowią nową kategorię wykonawców dziecięcych. Zaprezentują oni program przygotowany specjalnie na festiwal, który podlegać będzie ocenie rady artystycznej składającej się z fachowców i ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Od godziny 9:00 do 16:30 zobaczymy aż 28 zespołów z różnych zakątków Polski, m.in. Zawiercia, Brennej, Czarnej Góry, Mielca, Piątkowa, Krakowa, a nawet Lublina. Ponad 550 dzieci z towarzyszącymi im 104 muzykami. Tego dnia Dąbrowa będzie folklorystycznym sercem kraju, a na jej ulicach będzie można spotkać barwnie ubraną młodzież, która co roku bawi się i śpiewa również poza murami pałacu, co tworzy niezwykłą atmosferę w całym mieście.

W piątek od godziny 17:00 dzieci ustąpią miejsca swoim starszym kolegom i koleżankom, którzy do godziny 21:00 zaprezentują pierwszą część występów w kategorii „Dorośli”. Druga część to już dzień następny (sobota 29 kwietnia). Miasto oraz pałac ponownie rozbrzmią muzyką i śpiewem ludowym, a krasy wszystkiemu nadadzą zespoły taneczne. Popularność tegorocznej edycji festiwalu jest tak duża, że organizatorzy musieli wybrać 58 zespołów z 68, które nadesłały zgłoszenia. Podczas IX edycji Festiwalu „Zagłębie i Sąsiedzi” wystąpi ok. 1000 ludowych artystów! Najliczniejsze grupy pochodzą z Beskidu Żywieckiego, Krakowa, Skalnego Podhala oraz Lachów Sądeckich. Ich występy również oceni rada CIOFF, która sposórd zespołów dorosłych wyłoni zwycięzców i przyzna nagrodę Grand Prix Festiwalu, uprawniającą do zaprezentowania się w trakcie miejskich Dożynek 2017. Międzykulturowemu festiwalowi tradycyjnie będą towarzyszyć warsztaty rękodzieła dla dzieci, kiermasz sztuki ludowej oraz ogrom zabawy, która potrwa do późnych godzin wieczornych. Wstęp na wszystkie przesłuchania jest otwarty dla publiczności!

Szczegółowy program na stronie www.palac.art.pl

Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi,

Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi,

* Zdjęcie na górze: Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi, fot. Pałac Kultury Zagłębia