Hymn ŚDM Kraków 2016 w wersji góralsko-karpackiej i folkowej

Zbliżające się Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 nie pozostają bez echa w twórczości ludowej. Piosenka „Błogosławieni miłosierni” będąca oficjalnym hymnem spotkań młodych doczekała się wersji góralsko-karpackiej i folkowej. W internecie można obejrzeć teledyski Zespołu Harni i Młodzieżowego Zespołu Ludowego “Guzowianki” ze wsi Guzów.

Zespół Harni to grupa osób, pochodzących z różnych miejscowości na Podhalu i nie tylko. Zespół połączyła wspólna pasja jaką jest muzyka i zamiłowanie do rodzimej – podhalańskiej tradycji. Grupa powstała w 2005 roku licząc niespełna kilka osób. Przez ostatnie kila lat skład zespołu się powiększał o kolejne ciekawe osobowości i coraz to ambitniejsze projekty. Zespół czerpie inspiracje z muzyki łuku Karpat, nie zapominając oczywiście o swoich korzeniach.

W chwili obecnej grupa działa przy kościele pw. św. Józefa w Stasikówce.  W dorobku zespołu znalazły się występy podczas znanych i cenionych na Podhalu imprez kulturalnych.

Pomysł nagrania karpackiej wersji hymnu na Światowe Dni Młodzieży zrodził się w zeszłym roku w listopadzie. W tym polsko-słowackim projekcie śpiewa i gra 23 muzyków z Polski i 4 zaprzyjaźnionych muzyków ludowych ze Słowacji. Wszyscy nie bacząc na kilometry, które ich dzielą przez ostatnie miesiące spotykali się po obu stronach granicy na próbach, po to aby mógł powstać ten wspólny ludowy – karpacki projekt.

Drugim zespołem ludowym, który wykonał hymn ŚDM Kraków 2016 w wersji folkowej jest Młodzieżowy Zespół Ludowy “Guzowianki” ze wsi Guzów.

Młodzieżowy Zespół Ludowy “Guzowianki” powstał w 2014 roku. Początkowo było to ognisko muzyczne, jednak z czasem przekształcony został w zespół. Grupa cały czas się rozwija, a w jej skład wchodzą zarówno dzieci, jak i młodzież gimnazjalna i licealna.

Pomysł nagrania hymnu w wersji folkowej zrodził się kilka miesięcy temu, kiedy diecezjalny koordynator ŚDM, ks. Mariusz Wilk, zaproponował zespołowi z Guzowa nagranie ludowej wersji “Błogosławionych miłosiernych”. – Nam bardzo się podoba ten projekt. Nad samym audio pracowaliśmy 2 miesiące. To była nauka i rozpisywanie głosów – przyznała Wioleta Fijałkowska, która prowadzi zespół “Guzowianki”.

Cieszy pomysł i zaangażowanie w realizację piosenki i teledysku nie tylko młodych artystów, ale także lokalnej społeczności. Jednak w tym przypadku oprócz strojów ludowych w jakich występuje zespół i udziału członków Kapeli Jacka Bursy (zdobywcy Baszty – nagrody głównej w tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu) trudno doszukać się elementów folkloru muzycznego w prezentowanym materiale. Niemniej gratulujemy zespołowi i osobom, którzy zrealizowali niniejszy teledysk.

* Na zdjęciu: Zespół Harni, fot. www.youtube.pl / kadr z teledysku Błogosławieni miłosierni – hymn ŚDM Kraków 2016 w wersji karpackiej.