„Huculi – ludzie z lepszej gliny. Ceramika huculska”

Ceramika huculska, fot. Muzeum w Raciborzu

Ceramika huculska
fot. Muzeum w Raciborzu

Muzeum w Raciborzu zaprasza na otwarcie wystawy „Huculi – ludzie z lepszej gliny. Ceramika huculska”. Wystawa prezentuje wyroby rękodzieła ze znanych ośrodków garncarskich w Kosowie, Kutach, Kołomyi i Pistyniu. Na ekspozycji zobaczyć można 160 eksponatów z XIX i XX wieku.

Dzieła sztuki pochodzą z bogatego zespołu sztuki huculskiej Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, zabytki ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, a także wyroby z prywatnej kolekcji Kazimierza Tabacharniuka.

Ceramika huculska jest bardzo różnorodna, rozwijała się pod wpływem wzorów i technik czerpanych z kultury Wschodu, Południa i Zachodu, przetwarzanych przez garncarzy wg własnych gustów i dla potrzeb miejscowych odbiorców.

Wystawa prezentuje bogactwo form naczyń z oryginalną barwną dekoracją. Na licznych kaflach, misach, dzbanach i okrągłych pojemnikach na wódkę – kołaczach można podziwiać piękne ornamenty roślinne i geometryczne.

Na wielu wyrobach można zobaczyć motywy figuralne- postaci ludzi, zwierzęta, ptaki, tworzące ciekawe scenki z ówczesnego życia codziennego.

Oprócz naczyń typowo użytkowych prezentowane są również bogato zdobione trójramienne świeczniki trojki, ołtarzowe lichtarze, galanteria ceramiczna – drobne dzbanuszki, solniczki, buciki postoły.

Te dzieła sztuki ludowej, o pięknej formie i kolorze pochodzą z warsztatów uznanych i cenionych huculskich garncarzy m.in.: Aleksandra Bachmińskiego z Kosowa, Piotra Koszaka z Pistynia, Petro Łazarowycza z Pistynia, Michała Sowizdraniuka z Kut.

Prezentowane są także wyroby garncarzy urodzonych na Huculszczyźnie (Pistyń, dawne woj. stanisławowskie) – Kazimierza Woźniaka, który w 1946 r. został przesiedlony do Oławy oraz Kazimierza Tabacharniuka, mieszkającego od 1957 r. w Raciborzu, którzy tworzyli wg tradycyjnych wzorców huculskich.

Otwarcie wystawy „Huculi – ludzie z lepszej gliny. Ceramika huculska”odbędzie się 27 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum w Raciborzu (ul. Gimnazjalna 1).
Wystawę można oglądać  do 23 marca 2012 r.

Źródło: www.silesiakultura.pl

TESTTT