Haft krzczonowski – warsztaty online z Bogumiłą Wójcik

Jak wygląda tradycyjny haft krzczonowski? Co to jest wenclik, cyrka i ciskanka? Bogumiła Wójcik, twórczyni ludowa z Olszanki na Lubelszczyźnie zaprasza na cykl warsztatów online podczas, których wyjaśnia i zdradza tajniki wykonywania motywów zdobniczych haftu krzczonowskiego.

Pani Bogumiła jest jedną z najbardziej aktywnych twórczyń ludowych na Lubelszczyźnie. Urodziła się i mieszka w Olszance koło Krzczonowa – miejscowości, gdzie swoje źródło ma strój regionu lubelskiego. Wychowała się w rodzinie pielęgnującej tradycje ludowe.

„Od dziecka interesowała mnie sztuka ludowa m.in. dzięki babci, z którą wspólnie wykonywałam pisanki” – wspomina swoje początki pani Bogumiła.

W latach młodzieńczych odtworzyła haft krzczonowski z oryginalnej dawnej koszuli. Jest wszechstronną twórczynią należącą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zajmuje się haftem, szyciem strojów ludowych oraz pisankarstwem. Chętnie pracuje społecznie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, prowadząc w Krzczonowie szkółkę twórczości ludowej.

Teraz wykorzystując nowe media, swoją wiedzą chce się podzielić również z internautami. Dzięki otrzymanemu stypendium Kultura w sieci MKiDN zrealizowała cykl filmów zatytułowanych “Igłą i nitką – Szkoła tradycyjnego haftu regionu krzczonowskiego”.

„Pragnę ocalić od zapomnienia dziedzictwo niematerialne regionu krzczonowskiego w zakresie wykonywania dawnych haftów. Realizując projekt stypendialny MKiDN chcę podzielić się wiedzę jaką posiadam o stroju ludowym krzczonowskim. Zauważyłam że te stare wzory nawet wśród miejscowych twórczyń nie są już tak znane, chcę przywrócić je na nowo” – wyjaśnia pani Bogumiła.

Wpływ na decyzję o przeprowadzeniu warsztatów w formie internetowej bez wątpienia miała również sytuacja związana z koronawirusem. „W związku z panującą pandemią musiałam ograniczyć swoją aktywność twórczą, szczególnie wiosną kiedy wykonuję pisanki zdobione motywami krzczonowskimi. Nie odbyły się żadne zaplanowane warsztaty wielkanocne, nie było konkursów, ani miejsc do zaprezentowania swojej twórczości pisanek, haftów, więc ten projekt był mi bardzo pomocny” – tłumaczy.

Jak przyznaje Bogumiła Wójcik realizacja projektu nie była dla niej łatwym zadaniem.

„Raczej nie  jestem z ery internetowej, ale przy pomocy rodziny, koleżanek i znajomych udało mi się nagrać materiał, który sobie wcześniej zaplanowałam. Stypendium zostało mi przydzielone na 3 miesiące, pomimo że pisałam na 6 miesięcy, ale to też dla mnie wielki sukces” – dodaje twórczyni.

W tak krótkim czasie udało się artystce zrealizować 12 kilkuminutowych filmików, które zostały zamieszczone na specjalnie stworzonym kanale wideo.

Na potrzeby warsztatów online hafciarka opracowała tablicę dawnych XIX wiecznych motywów zdobniczych na podstawie starych koszul, które posiada w swoich zbiorach i materiałów archiwalnych prof. Janusza Świeżego, zamieszczonych w Atlasie Polskich Strojów Ludowych dotyczących ubioru krzczonowsko-piotrkowskiego.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu stypendialnego „Kultura w sieci”.

Zobacz wszystkie filmiki

/ KB /