Goście z Japonii z wizytą w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie

Rozpoczął się sezon turystyczny na Podlasiu więc i do Janowa przyjeżdża co raz więcej osób, które odwiedzają jedyną w Polsce Izbę Tkactwa Dwuosnowowego. Przyjeżdżają tu  głównie uczniowie podlaskich szkół, ale ostatnio gościliśmy także studentów z Uniwersytetu w Białymstoku oraz delegację z Białorusi -informuje Justyna Grabowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie.

Jak czytamy w informacji przesłanej do redakcji KulturaLudowa.pl „wyjątkowym wydarzeniem była również czwartkowa wizyta turystek z Japonii, które w gminie Janów zostaną nieco dłużej, ponieważ zauroczone pięknem janowskich tkanin, będą przez 10 dni uczestniczyć w warsztatach tkackich w pracowni Pani Teresy Pryzmont”.

Tkaniny dwuosnowowe z Janowa znane są w Japonii dzięki zaangażowaniu Pani Izumi Fujita, która współpracuje z tkaczkami oraz Ośrodkiem Kultury w Janowie od kilku lat. Owocem tej współpracy są m.in. turnusy warsztatowe dla Japończyków odbywające się w Janowie czy wystawy tkanin i pokazy organizowane w Japonii.

izba-tkacka-wizyta-japonia2

fot. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie

W tym roku w marcu i kwietniu, w Japonii miały miejsce wystawy w miastach Aichi, Kioto oraz Nokogiri. Prezentowane były na nich po raz pierwszy w Japonii tkaniny w dużym tradycyjnym formacie czyli makaty 80×200 cm oraz dywany 150×200 cm. Wystawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem stąd też m.in. coraz częstsze wizyty Japończyków w Janowie. W najbliższym czasie odwiedzą nas jeszcze 2 grupy, które przyjadą zgłębiać tajniki unikatowej dwuosnowowej techniki tkackiej, ale również zwiedzać okolice, poznając podlaską kulturę i tradycje.

Przypominamy, że Izbę Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie można odwiedzić we wtorki i czwartki w godz. 8-16 oraz soboty w godz. 8-14. W tych dniach prezentacja janowskich tkanin dwuosnowowych połączona jest z pokazem tkackim, a każdy chętny może spróbować swoich sił za krosnem.

* Zdjęcie główne: fot. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie