Gdyby Nikifor był kobietą…

„Gdyby Nikifor był kobietą” – to tytuł wystawy, przygotowanej przez Muzeum Częstochowskie. Na ekspozycję składają się prace sześciu kobiet, które wpisały się w polski nurt sztuki naiwnej.

Wystawa opowiada o ich życiu – tragicznym, pełnym bólu, często biedy, a pomimo tego – lub może właśnie dlatego – szczelnie wypełnionym sztuką.

Gdyby Nikifor był kobietą… ze swoim tragicznym życiem, upływającym pod znakiem biedy, choroby i wszechobecnego niezrozumienia, mógłby być Marią Wnęk, malującą swe wizjonerskie prace pod wpływem pogłębiającej się psychozy.

Mógłby być jak Katarzyna Gawłowa, która w swej ubogiej izbie wymalowała na suficie niebo, albo jak rzeźbiarka Helena Szczypawka-Ptaszyńska.

Nikiforką nazwać można też bez wątpienia żyjącą w odosobnieniu Dorotę Lampart, której prorocze sny przelane na papier tworzą jedne z najbardziej niezwykłych przedstawień polskiej sztuki prymitywnej.

Na wystawie znajdą się także prace Marianny Wiśnios oraz dzieła Janiny Plucińskiej, wyjątkowej artystki – częstochowianki.

Eksponaty oraz zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej -Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdroju, Muzeum Wsi Radomskiej, Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz Muzeum Częstochowskiego.

Otwarcie wystawy odbędzie się 8 marca 2012 r. o godz. 18.00 w Pawilonie Etnograficznym w Parku Staszica w Częstochowie.
Wystawa czynna do 15 sierpnia 2012 r.

www.muzeumczestochowa.pl

TESTTT