Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Deszczowo, ale muzycznie i radośnie

Zakończył się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Mimo deszczowej aury Kazimierz Dolny po raz kolejny rozbrzmiał na ludową nutą. Najlepszych muzykantów i śpiewaków jury tradycyjnie nagrodziło Basztami. Patronat medialny KulturaLudowa.pl.

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to największy i najważniejszy festiwal muzyki ludowej w Polsce. Głównym punktem festiwalu jest konkurs dla śpiewaków i muzykantów. Od piątku do niedzieli (21-24.06.2018) można było usłyszeć muzykę ludową niemal ze wszystkich regionów Polski. W tym roku w konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 15 województw.

Mimo deszczowej i wietrznej aury, konkurs przebiegł pomyślnie i wszyscy uczestnicy zostali wysłuchani. W konkursie zaprezentowało się 25 Kapel, 29 Zespołów Śpiewaczych, 10 Instrumentalistów, 25 Solistów Śpiewaków, 10 wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja oraz 21 grup w konkursie „DUŻY – MAŁY”. Oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 80 tysięcy złotych.

festiwal-kazimierz-2018_7

W kategorii kapel ze względu na wyjątkowo wysoki i wyrównany poziom przyznano dwie główne nagrody – BASZTY  dla Kapeli Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie) oraz Kapeli Maćka Obrochty z Kościeliska (woj. małopolskie).

Nagrodę główną Basztę w kategorii zespołów śpiewaczych otrzymała Kompania Męska z Knyszyna z województwa podlaskiego.

Najlepszy wśród solistów instrumentalistów okazał się Czesław Węglarz z Ciśca (woj. śląskie). Nowością tegorocznego festiwalu jest przyznanie specjalnej nagrody wybranemu instrumentaliście. Jest to nagroda im. prof. Jana Stęszewskiego, wieloletniego członka i przewodniczącego jury. Był On współtwórcą regulaminu, ale także twórczo rozwijał jego podstawowe idee. To wyróżnienie otrzymał Jan Kmita, skrzypek z Przystałowic Małych. Natomiast w kategorii solistów śpiewaków najwyższą nagrodę wyśpiewała Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej (woj. lubelskie).

Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, Baszta w kategorii solistów śpiewaków, fot. KulturaLudowa.pl

Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, Baszta w kategorii solistów śpiewaków, fot. KulturaLudowa.pl

fot. KulturaLudowa.pl

fot. KulturaLudowa.pl

W przyznawanej od kilku lat kategorii folklor-kontynuacja pierwsze nagrody otrzymały Kapela „Cmolaskie Chłopaki” z Cmolasu (woj. podkarpackie), Zespół „Koral” z Kamienia (woj. lubelskie) oraz Anna Jurkiewicz, śpiewaczka z Warszawy (woj. mazowieckie).

W konkursie „Duży-Mały”, w którym mistrzowie, doświadczeni muzykanci i śpiewacy występują razem ze swoimi uczniami, jury przyznało sześć równorzędnych nagród I stopnia dla Piotra Majerczyk z synem Janem z Chabówki (woj. małopolskie), Młodzieżowej Kapeli Ludowej „Pogórzanie” z Dynowa (woj. podkarpackie), Czesława Węglarz z uczniami z Ciśca (woj. małopolskie), Jana Prządki z uczniami ze Zbąszynia (woj. wielkopolskie), Pawła Płudowskiego i Łukasza Nowińskiego z Majdanu Królewskiego (woj. podkarpackie) oraz Krzysztofa Butryna z uczniami z Janowa Lubelskiego (woj. lubelskie).

51. Targi Sztuki Ludowej, fot. KulturaLudowa.pl

51. Targi Sztuki Ludowej, fot. KulturaLudowa.pl

Problemy z padającym deszczem mieli również prezentujący się na Dużym Rynku twórcy ludowi, biorący udział w Targach Sztuki Ludowej. Targi organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych towarzyszą festiwalowi niemal od samego początku. W tegorocznej 51. edycja wzięło udział ponad 90 artystów ludowych ludowych reprezentujących takie dyscypliny twórczości ludowej jak: rzeźba, malarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo, garncarstwo, kowalstwo, plecionkarstwo, snycerstwo czy zabawkarstwo.

51. Targi Sztuki Ludowej, fot. KulturaLudowa.pl

51. Targi Sztuki Ludowej, fot. KulturaLudowa.pl

fot. KulturaLudowa.pl

Bogumiła Leśniak, rzeźbiarka z Suchej Beskidzkiejfot. KulturaLudowa.pl

Festiwalowi towarzyszył również Klub Festiwalowy TYNDYRYNDY, którego formuła – jak podkreślono w protokole pokonkursowym – jest interesującym rozwinięciem  głównych idei Festiwalu.

W ramach festiwalu odbyło się również Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne w tym roku poświęcone cymbałom i cymbalistom ludowym.

Pełny protokół z posiedzenia Jury  52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych na stronie www.wok.lublin.pl.