Etnogadki już wkrótce w księgarniach!

Już niedługo, bo w połowie maja, ukaże się niezwykła publikacja familijna pt. „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”. To świetnie zaprojektowana publikacja, której z przyjemnością patronujemy. Książka jest wspólnym projektem Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka ze Strzecha Design, a także Witolda Przewoźnego, eksperta-etnografa.

To opowiastki, które skłonią najmłodszych i najstarszych do wspólnych rozmów – tak ważnych dla podtrzymania tradycji, również rodzinnej. Książka ukazuje dawną koncepcję czasu i powiązany z nim, cały roczny cykl obrzędowy, odsłania źródła i niekomercyjne aspekty polskich świąt, a także pokazuje jak wyglądało życie i rzemiosło na dawnej wsi.

Etnogadki to wyjątkowa publikacja na rynku literatury dziecięcej – kompendium wiedzy, a zarazem kolorowa i pełna magii podróż do krainy naszych przodków, po której poprowadzi nas mądra Sowa. Książka ukaże się z ramienia Wydawnictwa Albus.

Oprócz naszego portalu publikacji patronują również: Instytut im. Oskara Kolberga, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wraz z oddziałami i TVP Kultura.

Książka jest jednym z projektów reprezentujących program Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, kampanii promowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

O autorach

Monika Michaluk – autorka konceptów i tekstów, manager projektów. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i kierunku Design Management na School of Form. Inicjatorka projektu Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach, a także współautorka wielokrotnie wystawianego cyklu Etnoilustracje, którego zadaniem jest przybliżenie współczesnemu odbiorcy tematu dawnych obyczajów.

Michał Stachowiak – artysta, autor licznych ilustracji, okładek prasowych i plakatów, założyciel Strzecha Design. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Inspiruje go etnografia i sztuka ludowa, co przekłada się również na styl jego prac. W projektach autora nie brakuje scen rodzajowych i kompozycji opartych na symetrii, charakterystycznych dla wzornictwa ludowego. Pomysłodawca cyklu Etnoilustracje, stworzonego razem z Moniką Michaluk, uznanego przez ekspertów-etnografów ze względu na nowatorskie podejście do tematu dziedzictwa kulturowego.

Witold Przewoźny – etnograf, kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Jego zainteresowania  skoncentrowane  są  na  problematyce  wielokulturowości oraz roli i interpretacji obrzędowości. Autor wielu wystaw między innymi  Olendry. Przestrzenie obok nas (2006), oraz nowatorskiej ekspozycji Romowie≠ Cyganie (2017). Wystawy te  doceniono nagrodami Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz  Ministerstwa Kultury za wybitne wydarzenia muzealne. Autor licznych publikacji, a wśród nich cyklu wydawniczego pt. Wielkopolskie zwyczaje i obrzędy doroczne (Wiosna, Lato, Jesień, Zima, Wydawnictwo WBPiCAK, 2013).

Więcej na www.albus.poznan.pl