Elementarz Tradycji

Elementarz tradycji to zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym dotyczące polskiej kultury tradycyjnej. Podczas cyklu zajęć przedstawione zostaną zagadnienia związane przede wszystkim z tradycjami z regionu Lubelszczyzny.

Zajęcia oparte na warsztatach i aktywnym udziale dzieci poprowadzą twórcy ludowi, muzycy wykonujący muzykę wiejską, animatorzy i badacze kultury tradycyjnej.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat.

I edycja warsztatów zostanie przeprowadzona w terminie 30 czerwca – 13 lipca, II i III edycja warsztatów zaplanowana została na termin wrzesień – listopad 2014 r.

Do zajęć zostaną przygotowane dla każdego uczestnika różnego rodzaju materiały m. in. drukowany Elementarz tradycji, do którego załączona zostanie płyta z animacją, opowiadającą o Oskarze Kolbergu oraz z nagraniami muzyki tradycyjnej w wykonaniu Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

Udział w projekcie to okazja do zdobycia nowej wiedzy, umiejętności, rozwijania zdolności twórczych, nawiązania nowych przyjaźni z innymi uczestnikami zajęć. Elementarz Tradycji to spotkania pełne aktywnych i twórczych warsztatów.

Zajęcia odbywają się w Lublinie w Warsztatach Kultury.

Harmonogram najbliższych zajęć:

30.06. (pon.), godz. 10.00-14.00
Oskar Kolberg – strażnik tradycji, pokaz animacji  „Przygody Oskara”, opowieści Śladami Oskara Kolberga, prowadzenie: Katarzyna Enemuo, Iwona Sojka

.1.07. (wt.), godz. 10.00-14.00,
Ubiór, prowadzenie: Agnieszka Jackowiak, Bogumiła Wójcik

.2.07. (śr.), godz. 10.00-14.00,
Rzemiosła i sztuka ludowa – garncarstwo, prowadzenie: Piotr Skiba

3.07. (czw.), godz. 10.00-14.00,
Muzyka, taniec i zabawy, prowadzenie: Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

4.07. (pt.),  godz.  10.00-14.00,
Muzyka, taniec i zabawy, prowadzenie: Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

5.07. (sob.), godz. 10.00-14.00
Obrzędy i zwyczaje rodzinne, prowadzenie: Agata Harz, Katarzyna Szurman

. 6.07. (ndz.), godz. 10.00-14.00
Obrzędy i zwyczaje rodzinne, prowadzenie: Agata Harz, Katarzyna Szurman

7.07. (pon.), godz.  10.00-14.00
Muzyka, taniec i zabawy, prowadzenie : Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

8.07. (wt.), godz. 10.00-14.00
Rzemiosła i sztuka ludowa – plecionkarstwo, prowadzenie: Grzegorz Gordat

9.07. (śr.), godz. 8.00-16.00
Rzemiosła i sztuka ludowa – tkactwo (Izba Tkacka w Borysowie, prowadzenie: Krystyna Nakonieczna), kowalstwo (Kuźnia w Wojciechowie, prowadzenie: Roman Czerniec) WYCIECZKA!!!

10.07. (czw.), godz. 10.00-14.00
Żywność – sekrety potraw regionalnych, prowadzenie: Lidia Tryka 

11.07. (pt.), godz. 10.00-14.00
Rzemiosła i sztuka ludowa – plastyka obrzędowa, prowadzenie: Helena Kołodziej, Bogumiła Wójcik

12.07. (sob.), godz. 10.00-14.00
Obrzędy i zwyczaje doroczne, prowadzenie: Katarzyna Enemuo, Iwona Sojka

13.07. (ndz.), godz. 10.00-14.00
Wiedza ludowa, prowadzenie: Katarzyna Enemuo, Iwona Sojka

Więcej o projekcie na stronie www.warsztatykultury.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w
ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut
Muzyki Tańca”

TESTTT