Drzwi do lasu. Żywy Skansen w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na doroczną imprezę Żywy Skansen Drzwi do lasu.

Od 17 lat toruński skansen cyklicznie "ożywa" dzięki licznym atrakcjom związanym z tematem wiodącym w danym roku. Tym razem, z okazji Międzynarodowego Roku Lasów program imprezy zdominowała tematyka leśna.

Przewidziano prezentacje edukacyjne, pokazy rzemiosł, zabawy plastyczne i muzyczne oraz różnorakie atrakcje dla małych i dużych, którzy kochają las.

Na początek, po oficjalnym otwarciu imprezy o godz. 12.00, można będzie zobaczyć widowisko pt. Bójta się gajowego w wykonaniu zespołu Lubominianki z Boniewa. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zamienią muzealną kuźnię w pełną atrakcji leśniczówkę, gdzie będzie można m.in. obejrzeć wystawkę związaną z historią leśnictwa w naszym województwie i wziąć udział w konkursie.

Zespół Szkół Leśnych z Tucholi przygotował m.in. prezentację sokolników i koncert sygnalistów.

Rzemieślnicy zaprezentują plecionkarstwo z wikliny i z korzenia, bednarstwo oraz wyrób "klumpów" czyli drewnianych butów dla konia.

Stowarzyszenie Tilia będzie szerzyć na swym stanowisku wiedzę o ważnej sztuce rozróżniania grzybów jadalnych i trujących.

Ciekawie zapowiada się też blok prezentacji Muzykowanie na polanie, podczas którego zapraszamy na koncert na pile, pokaz gry na różnych ludowych instrumentach drewnianych z muzealnej kolekcji oraz na wspólne śpiewanie i granie w improwizowanej leśnej orkiestrze na czymkolwiek.

W Spichlerzu będzie można poznać dwie wystawy. Pierwsza z nich to Zwierzęta idą do nieba. Twórczość Genowefy Magiery z udziałem autorki prac i zajęciami plastycznymi dla dzieci. Druga z wystaw, specjalnie przygotowana na tę imprezę, to Zwierzęta lasu w przedstawieniach ludowych.

Kujawska stodoła zamieni się w akademię wiedzy dzięki prezentacjom, które będą powtarzane kilka razy w ciągu całej imprezy: To nie korniki, to inne szkodniki!, Las co odpłynął na tratwach, Jak budowano w średniowieczu. Dwukrotnie w ciągu imprezy chętni zostaną zaproszeni na szczególny spacer szlakiem wierzeń ludowych związanych drzewami rosnącymi na terenie Parku Etnograficznego.

W zagrodzie z Borów Tucholskich przewidziano specjalne miejsce na zabawy i zajęcia plastyczne dla dzieci związane z życiem lasu i z postaciami ze znanych bajek, można będzie nawet spotkać się z wilkiem i Czerwonym Kapturkiem. Dla starszych będzie okazja udziału w quizie z nagrodami.

Muzealna ekipa techniczna zaprosi uczestników do wspólnej pracy przy obróbce drewna przy użyciu tradycyjnych narzędzi, do naprawy płotu, utykania mchu w szparach między belkami chaty czy ścinania pnia topoli trafionej niegdyś piorunem.

Wieloletnią tradycją imprez w skansenie było obracanie budynku wiatraka. Tym razem wezwane na pomoc leśne licha uruchomią młyn wodny i sprawią, że ruszą do pracy jego wewnętrzne urządzenia.

Kto zgłodnieje na pewno z przyjemnością skorzysta z oferty przygotowanej przez liczne reprezentacje okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, wytwórców regionalnych smakołyków, skosztuje ziemniaków z parownika czy posili się pajdą chleba z jagodowym dżemem. Nie zabraknie też stoisk z rękodziełem.

Warto spędzić tę niedzielę w Muzeum, by poznać bliżej las i jego znaczenie w życiu naszym

i przodków, przekonać się że las jest dobrem nas wszystkich i że razem musimy uczyć się, jak go chronić. Serdecznie zapraszamy.

Żywy Skansen „Drzwi do lasu“
niedziela 11.09.2011, godz. 12.00-17.00
Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Park Entograficzny, ul.Wały gen. Sikorskiego 19.

Bilety: ulgowy 5 zł, normalny 9 zł, rodzinny (2+ 2) 18 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Patronat medialny KulturaLudwa.pl

TESTTT