Dansing z Tęgimi Chłopami

Kapela Tęgi Chłopy rusza w karnawałową trasę muzyczną po Polsce. Na trasie koncertowej znalazło się aż 13 koncertów w ciągu 14 dni (od Trójmiasta po Rzeszów i od Wrocławia po Białystok).

Grupa młodych muzyków grających tradycyjną muzykę taneczną z Kielecczyzny promować będzie swoją debiutancką płytę „Dansing”, która premierę miała 25 października 2015 podczas koncertu w Studio Polskiego Radia im. W. Szpilmana w Warszawie.

Czytaj więcej: Dansing. Tęgie Chłopy

Karnawałowa trasa Tęgich Chłopów:

27 stycznia – Gdańsk – Paszcza Lwa
28 stycznia – Bydgoszcz – Mózg
29 stycznia – Toruń – Muzeum Etnograficzne
30 stycznia – Warszawa – PROM Kultury
31 stycznia – Białystok – WOAK
1 lutego – Szydłowiec – Muzeum Instrumentów Ludowych
3 lutego – Łódź – Teatr Szwalnia
4 lutego – Wrocław – Stary Klasztor
5 lutego – Kraków – Alchemia
6 lutego – Rzeszów – Mikrofon
7 lutego – Lublin – Kulinario
8 lutego – Kielce – Bohomass
9 lutego – Poznań – Centrum Amarant

Szczegóły dotyczące trasy na stronie: www.facebook.com/tegiechlopy

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.


Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.


Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013, 2014). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. 
Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali wspólnie setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic – Marii Kowalik i Marii Gałki.

Skład kapeli:

Maniucha Bikont – tuba, śpiew
Maciej Filipczuk – skrzypce
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski – akordeon
Michał Maziarz – skrzypce
Dorota Murzynowska – baraban
Szczepan Pospieszalski – trąbka
Marcin Żytomirski – skrzypce
Michał Żak – klarnet

Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy
gościnnie – Władysław Bąk – akordeon, śpiew

Źródło: organiatorzy