Bobowa. X Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej Bobowa 2009

W dniach od 7 do 11 października odbędzie się X Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej Bobowa 2009. Na festiwalu gościć będą koronczarki z Austrii, Malty, Włoch, Kanady, Anglii, Słowacji, Czech, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Rosji, Francji, Niemiec, Węgier i Polski.

W czasie trwania imprezy można będzie obejrzeć koronki
nagrodzone w XV Ogólnopolskim Konkursie Koronki Klockowej. Odbędzie się również nauka na zajęciach warsztatowych, a 11 października – na zakończenie Festiwalu – odbędą się
Targi Rzemiosła Wszelakiego.

Zobacz program Festiwalu
www.ck.bobowa.pl

————-

Koronka klockowa. Określenie to pochodzi od używanych do jej wyrobu drewnianych, wydłużonych szpulek, zakończonych trzonkiem, zwanym "klockiem".

Bobowskie koronki są wyrobem
galanteryjnym i nie miały zastosowania w odzieży ludowej. Pod koniec
XIX wieku utworzono szkołę koronkarską, która przyuczała i umożliwiała
zarobkowanie. Rękodzieło to przetrwało do dnia dzisiejszego również za
przyczyną spółdzielni "Koronka" w Bobowej. Charakterystycznym wyrobem
są różnego rodzaju serwety.
Jest to silny ośrodek koronczarski.

W roku 2000 r. odbył się w Bobowej I Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej z udziałem ekip z Belgii, Włoch, Czech i Słowacji, a także oczywiście reprezentacji Bobowej i okolicznych gmin. Na 14 stoiskach koronkowe wyroby prezentowało 20 twórców. Festiwal i poprzedzające go kontakty międzynarodowe utwierdziła pośród bobowskich koronkarek przekonanie, że tworzą rękodzieło szczególnie cenione na zachodnich rynkach i że Bobowa jest w Polsce jedynym regionem skupiającym dużą grupę czynnych zawodowo twórczyń.

TESTTT