Barwny korowód zainaugurował X Podlaską Oktawę Kultur [wideo]

Pogoda dopisała, deszcz ustał, a uczestnicy mogli bez przeszkód zaprezentować się białostockiej publiczności. W środę, o 17.30 na Rynku Kościuszki rozpoczęła się X jubileuszowa Podlaska Oktawa Kultur. Jak co roku, wydarzenie zainaugurował barwny korowód tancerzy z całego świata.

Organizatorem POK jest od lat Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Dziękuję departamentowi kultury Urzędu Marszałkowskego,  władzom Białegostoku, które wsparły wydarzenie, ale przede wszystkim Wojewódzkiemu Ośrodkowi Animacji Kultury za organizację tej wsaniałej imprezy – mówił, witając gości Członek Zarządu  Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski – To wydarzenie wpisało się w kalendarz kulturalny Białegostoku i całego województwa już chyba na stałe. 28 zespołów z najdalszych zakątków świata przez kilka będzie gościć na scenach w różnych miejscach regionu. Życzę wspaniałych występów i znakomitej zabawy.

Żywiołowe tańce, kolorowe stroje, a do tego piękna muzyka z różnych stron świata do niedzieli 30 lipca zamienią Białystok w wielką scenę, gdzie gościć będzie folklor z całego świata.

W pierwszym dniu  festiwalu prezentowali się artyści z Gruzji, Litwy, Rosji i Białorusi. O godzinie 18.00 koncert zainaugurował występ chłopięcego chóru Mdzelevari z Gruzji.

Następnie w atmosferę kultury i tradycji Litwy wprowadził widzów działający w Kownie Zespół Tańca Uniwersytetu im. Vytautasa  Magnusa„Žilvitis”.

Tradycyjne tańce kozackie takie jak „Molodyczka” czy „Kazaczok” zaprezentowała grupa Stanitsa z Rosji. Zaraz potem  można było  przekonać się jak brzmi składający się z drewnianych dzwonków tradycyjny instrument litewski – skrabala, grał na nim Regimantas Šilnikas – kompozytor, autor tekstów, absolwent Akademii Muzycznej w Kłajpedzie.

Prawdziwą ucztą i zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu był koncert białoruskiego zespołu Biełyje Rosy, który występował w Białymstoku w ramach poprzednich edycji festiwalu i ma tu już spore grono swoich fanów. Członkowie tej grupy – zakorzenieni w tradycji białoruskiej – czerpią z niej inspirację, tworząc unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu. Wspaniałe kostiumy tkane i haftowane przez białoruskich mistrzów, żywiołowa orkiestra operująca licznymi instrumentami, no i przede wszystkim zawodowi tancerze sprawią, że wszyscy pokochają folklor!

Do Białegostoku i 24 miejscowości województwa podlaskiego zawitają zespoły z różnych stron świata, które przez pięć dni będą oczarowywać nie tylko mieszkańców regionu, ale też turystów swoją muzyką, sztuką i folklorem. WOAK zaprasza  wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które co roku dostarcza artystom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji!

Szczegółowy program, informacje o zespołach znajdują się na stronie imprezy: www.oktawa.woak.bialystok.pl

* Zdjęcie na górze: Podlaska Oktawa Kultur 2017, fot.Wojciech Oksztol / WrotaPodlasia

Czytaj więcej: Startuje Festiwal Podlaska Oktawa Kultur