Anna Chuda i Roman Wojciechowski laureatami nagrody „Muzyki Źródeł” Radiowego Centrum Kultury Ludowej

Choć zaplanowany na maj 23. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2020” nie odbędzie się, to organizatorzy wydarzenia postanowili przyznać Nagrody „Muzyki Źródeł”. Jej laureatami zostali: śpiewaczka, gawędziarka i ambasadorka wielkopolskiej Biskupizny Anna Chuda oraz Roman Wojciechowski – jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego.

Nagroda Radiowego Centrum Kultury Ludowej „Muzyka Źródeł” przyznawana jest od 2013 roku. Wśród jej laureatów znaleźli się: Bronisława Chmielowska, Jan Kmita, Zofia Warych, Czesław Węglarz, zespół Gołcunecki, Stanisław Głaz, Wiesława Gromadzka, Anna Andruszkiewicz, Tadeusz Jedynak, Maria Bienias, Tadeusz Kubiak, Janina Chmiel, Zdzisław Marczuk, Marianna Bączek. W tym roku do tego grona dołączyli Anna Chuda i Roman Wojciechowski.

Anna Chuda urodziła się w roku 1946 w Posadowie w gminie Lwówek. Reprezentuje mikroregion Wielkopolski zwany Biskupizną. Jest mistrzynią śpiewu ludowego, gawędziarką i tancerką, posługuje się piękną gwarą biskupiańską. Jej repertuar tradycyjnych pieśni weselnych, dożynkowych, obyczajowych, kołysanek i przyśpiewek zawiera kilkaset melodii.

Tworzy także oracje weselne oraz gawędy w gwarze ludowej. Jest skarbnicą wiedzy na temat regionu.

„Tu zawsze ludzie otaczali się muzyką, było dużo zabaw na świeżym powietrzu, wieczorki taneczne, katarzynki, niesopusty, czyli przeglądy grup kolędniczych. Zabawy zaczynało się od wiwata, takiej bardzo szybkiej polki, potem był przodek i siber” – mówi artystka. Szczególnie bliskie są jej tematy wyjątkowego biskupiańskiego stroju, wielkopolskich tańców ludowych oraz śpiewu. Bardzo często angażuje się w projekty edukacyjne, prowadzi warsztaty śpiewacze, doradza młodszym artystom ludowym, prowadzi dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe.

Jest także częstym gościem na wielu festiwalach, na które zabiera swoje młode uczennice, chętnie dzieląc się swoją wiedzą. Wielokrotna laureatka Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Na przestrzeni ostatnich lat była bohaterką wielu audycji poświęconych tradycji Biskupizny na antenach Programu 1 i Programu 2 Polskiego Radia.

Roman Wojciechowski to jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego. Urodził się w 1949 roku w Ciebłowicach Dużych, mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Pochodzi z rodziny uzdolnionej muzycznie: ojciec grał na organkach ustnych i śpiewał, dziadek prowadził śpiewy przy zmarłych i podczas pielgrzymek do Częstochowy, wuj grał na bębnie w kapeli z akordeonistą Stanisławem Kościechą i skrzypkiem Władysławem Kosylakiem. Gry uczył się u Feliksa Franczaka, skrzypka z Tomaszowa – na klarnecie i saksofonie. Jest wciąż praktykującym muzykiem weselnym, grywa na potańcówkach i zabawach. Obecnie muzykuje ze swoją własną kapelą: Radosławem Bińkiem na harmonii trzyrzędowej i Bohdanem Lipskim na bębnie. Ma również młodych uczniów, którym przekazuje repertuar i z którymi wyjeżdża na konkursy. Roman Wojciechowski gra niezwykle stylowo, z zachowaniem charakterystycznych dla regionu manier wykonawczych. Znakomicie gra do tańca. Doskonałą technikę wykonawczą łączy z typowymi dla tradycyjnych muzykantów cechami stylu gry, m.in. ozdobnikami czy charakterystycznym rubatowaniem.

Roman Wojciechowski jest pięciokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, z czego aż trzykrotnym laureatem najwyższej nagrody – Baszty, którą zdobył w trzech kategoriach. W roku 2000 otrzymał odznakę „Zasłużony działacz kultury”. Laureat Nagrody Kolberga (2012). W 2009 wystąpił także na scenie studia im. Witolda Lutosławskiego w koncercie „Muzyka Źródeł – Opoczyńskie”. Uroczyste wręczenie nagród „Muzyka Źródeł” tradycyjnie ma miejsce podczas Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, jednak w tym roku zostaje przesunięte na przyszłość.

Więcej: www.rckl.polskieradio.pl

Źródło: materiał nadesłany