Akademia Sztuki Ludowej 2016

Już 1 marca rusza siódma edycja warsztatów w ramach Akademii Sztuki Ludowej. To projekt edukacyjny, który już na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Lublina. Spotkania z twórcami ludowymi z różnych regionów etnograficznych Polski adresowane są do szerokiego grona odbiorców.

Program warsztatów w 2016 roku obejmuje następujące cykle tematyczne: tradycyjne palmy wielkanocne (marzec), pisanki z różnych regionów (marzec), malarstwo na szkle (maj), wycinanka ludowa (maj), ozdoby bożonarodzeniowe (grudzień).

Poniżej zamieszczamy szczegółowy program warsztatów wielkanocnych:
1-2 marca (wtorek-środa) – pisanki lubelskie wykonane techniką batikową*
Bogumiła Wójcik obecnie mieszka w Olszance niedaleko Krzczonowa. Od dzieciństwa fascynowała się zdobieniem pisanek. Wzorując się na tradycjach krzczonowskich, swoim pisankom nadaje niepowtarzalny charakter wyróżniający je od innych. Wykonuje pisanki techniką batikową, rysując woskiem tradycyjne wzory tzw. grabki i wiatraczki. Twórczyni chętnie prowadzi warsztaty pisankarskie dla dzieci i młodzieży. Jej praca twórcza i działalność artystyczna świadczą o niezwykłej wrażliwości na tradycję regionu.

3-4 marca (czwartek-piątek) – pisanki lubelskie wykonane techniką batikową*
Tomasz Krajewski to reprezentant młodego pokolenia lubelskich twórców ludowych.
Z powodzeniem i ogromną pasją wykonuje plastykę obrzędową i zdobniczą: pająki, ozdoby choinkowe i pisanki. Chętnie promuje region, uczestnicząc w kiermaszach, festiwalach i prowadząc warsztaty rękodzielnicze.

8-9 marca (wtorek-środa) – pisanki kujawskie malowane farbami
Krystyna Zagrabska należy do grona współczesnych hafciarek regionu kujawskiego. Tradycyjnymi motywami hafciarskimi ozdabia elementy strojów (czepce, kryzy, fartuchy), obrusy i serwety, a w ostatnich latach także pisanki, bombki choinkowe i kartki okolicznościowe. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli malować na wydmuszkach kolorowe i jednobarwne wzory kujawskie.

10-11 marca (czwartek-piątek) – pisanki z kurpiowskiej Puszczy Białej oklejane sitowiem i muliną
Halina Witkowska to utalentowana twórczyni z kurpiowskiej Puszczy Białej. Artystka promuje swój rodzimy region nie tylko poprzez strój, ale także opowiadając o kurpiowskich potrawach regionalnych i prezentując różne wytwory sztuki ludowej – palmy, pisanki, kwiaty, koronki i hafty. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać pisanki oklejane sitowiem i muliną.

15-16 marca (wtorek-środa) – palmy lubelskie z suszonych kwiatów i ziół*
Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Jej palmy to różnorodne kompozycje z suszonych traw, kwiatów, bukszpanu i wielu innych ciekawych roślin. Obok tradycyjnych form twórczyni każdego roku wzbogaca swoją ofertę. Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą się palmy przypominające wielkanocne zwierzątka.

17-18 marca (czwartek-piątek) – palmy kurpiowskie z kwiatów bibułkowych
Jadwiga Niedźwiedzka pochodzi z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Wraz z córką Joanną wykonuje palmy zrobione z bibułkowych kwiatów, a także inne artefakty plastyki zdobniczej i obrzędowej charakterystyczne dla tego regionu – pisanki, wycinanki i in. Kurpiowskie palmy są wielobarwne, a ich formy zależą od wykorzystanych wzorów kwiatowych. Spotkanie z twórczynią będzie także okazją do poznania bogatych i ciekawych tradycji tego regionu.
* Warsztaty przeznaczone dla dzieci od klas II.


Warsztaty dla grup zorganizowanych:

Godz. 8.30-9.30; 10.00-11.00; 11.30-12.30; 13.00-14.00
Opłata: 5,00/osoba

Warsztaty dla dorosłych:
8 marca (wtorek) – pisanki kujawskie, prowadzenie: Krystyna Zagrabska
11 marca (piątek) – pisanki lubelskie, prowadzenie: Tomasz Krajewski
17 marca (czwartek) – palmy kurpiowskie, prowadzenie: Jadwiga Niedźwiedzka

Godz. 16.30-18.30
Opłata: 15 zł/osoba
Uwaga: Warsztaty dla dorosłych odbywają się, gdy grupa liczy minimum 5 osób.

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin
Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45, 602 491 229
Materiały na warsztaty zapewnia organizator.
Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz MKiDN.

Tak wyglądały warsztaty w 2015 roku:

oprac. Katarzyna Kraczoń