52. Konkurs Lipnickich Palm

52. Konkurs Lipnickich Palm

52. Konkurs Lipnickich Palm

28 marca 2010 r. na lipnickim rynku już po raz 52 odbędzie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Organizowany nieprzerwanie od 1958 roku konkurs służy podtrzymaniu dawnych tradycji związanych z obchodami Niedzieli Palmowej.

Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Kościele Katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza. Częścią tej tradycji są uroczyste procesje palmowe. Jedną z najbardziej znanych jest procesja w małopolskiej Lipnicy Murowanej.

Z lokalnej imprezy konkurs przekształcił się w wydarzenie o randze ogólnopolskiej przyciągające turystów nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy.

Organizatorzy spodziewają się w tym dniu na lipnickim rynku ponad 15 000 turystów i pielgrzymów.

Będą oni mieli, co podziwiać – na rynku, wokół figury św. Szymona a także przy drzewach rosnących w rynku mieszkańcy rozstawią swoje słynne na cała Polskę palmy. Inauguracja, czyli mierzenie i stawianie palm rozpocznie się już o godz. 8.00. Uroczyste poświęcenie palm odbędzie się o 12.00.

Poświęcenia palm na lipnickim rynku dokona JE ks. Biskup Ordynariusz Wiktor Skworc, który będzie również przewodził uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym pw. Św. Andrzeja.

Smukłe i powabne, kunsztownie wykonane z wiklinowych pręci, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami na stałe weszły już do lipnickiej tradycji, a dzięki swej wielkości znane są już prawie na całym świecie. W 2009 padł tutaj absolutny rekord wysokości palmy – 33 metry 45 centymetrów. Twórcą tej palmy był Zbigniew Urbański – mieszkaniec Lipnicy Murowanej.

Konkursowi będzie towarzyszył bogaty program artystyczny prezentujący najważniejsze skarby ziemi lipnickiej. Na scenie zaprezentują się m.in. szkolne chóry i zespoły artystyczne, orkiestry dęte z Lipnicy Dolnej oraz Rajbrotu, Zespół Pieśni "Raj" z Rajbrotu oraz Zespół "Górzanie" z Lipnicy Górnej.

Z gościnnymi występami wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca "Siedlecanie" z Siedlca, Dziecięcy Zespół Regionalny "Mała Helenka" z Chełmca oraz Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Krzeszowice.

O godzinie 14.30 nastąpi rozstrzygnięcie 52. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Na uczestników konkursu czekają nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Po zakończeniu części konkursowej święta lipnickich palm – na scenie będzie można zobaczyć jeszcze m.in. pokaz gotowania potraw wielkanocnych w którym wezmą udział przedstawicielki Koła Gospodyń z Lipnicy Dolnej, a całość poprowadzi znany aktor teatralny i filmowy – Piotr Cyrwus.

To jednak nie wszystko, co w międzyczasie będzie działo się w Lipnicy. Od wczesnych godzin porannych na lipnickim rynku będzie trwał kiermasz rękodzieła artystycznego, a na godz. 14.30 zaplanowano koncert muzyki dawnej, który odbędzie się w kościele Św. Leonarda wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pobliżu kościoła Św. Leonarda będą odbywały się także warsztaty ginących rzemiosł, gdzie zaprezentuje się kilkunastu rzemieślników m.in.: kowal, garncarz, bednarz i wielu innych.

Dodatkowo w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej turyści będą mogli zobaczyć m.in. wystawę fotografii dokumentująca ponad pięćdziesięcioletnią historię Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, obejrzeć archiwalne materiały filmowe związane z Niedzielą Palmową w Lipnicy Murowanej – materiały Polskiej Kroniki Filmowej z 1958 roku oraz 1973 roku, materiały Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" z Nowego Sącza, materiałów filmowych w dyspozycji Urzędu Gminy, prezentacja filmu "Zakątki Europy".

W sali będzie można zobaczyć również wystawę pokonkursową "Szlak Architektury Drewnianej w fotografii" oraz projekty Mirosława Krzyszkowskiego lipnickiego malarza i projektanta. Turyści będą mogli zwiedzać zabytki lipnickie do późnych godzin popołudniowych.

Atrakcji w tym wyjątkowym dniu w Lipnicy Murowanej nie zabraknie – dlatego już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy.

Źródło: www.wrotamalopolski.pl