46. Nagrody im. Oskara Kolberga zostały wręczone [zdjęcia]

1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala 46. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Tegoroczni Laureaci Nagrody, reprezentują 13 regionów z 9 województw kraju. W tym roku po raz pierwszy została przyznana nagroda w dodatkowej kategorii „Mistrz tradycji”, którą otrzymała pani Maria Grzegorek, bibułkarka, gawędziarka i poetka z Juszczyny w powiecie żywieckim. Obok laureatki, specjalne wyróżnienie otrzymał również jej Uczeń, kontynuator tradycji lokalnych i regionalnych, czyli pani Barbara Wandzel, wykonawczyni żywieckiej plastyki dekoracyjnej i obrzędowej z bibuły i papieru.

List do zgromadzonych laureatów i uczestników gali wystosował premier Mateusz Morawiecki: „Kultura kształtuje człowieka, społeczeństwo i naród, a także nasze lokalne wspólnoty. Służy porozumieniu, szukaniu jednoczącego języka i podtrzymywaniu wartości. Jest fundamentem, na którym możemy budować współczesną Polskę. W naszym kraju, o tak bogatej i różnorodnej, kształtowanej przez wieki sztuce ludowej, mamy się do czego odwoływać. Jej wielkie bogactwo muzyczne, plastyczne, literackie jest źródłem inspiracji dla współczesnych artystów i nas wszystkich. Fascynuje, urzeka wyobraźnią i pięknem”.

Minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odczytał list do Laureatów i wręczył nagrody w imieniu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. „Zwracając się bezpośrednio do wszystkich Laureatów, pragnę również zaznaczyć, że Państwa twórczość i działalność jest źródłem inspiracji dla innych artystów, obecnych na różnych polach aktywności twórczej, nawiązujących i prezentujących w swoich dziełach ponadczasowe, oryginalne wartości sztuki ludowej. Cieszy mnie fakt, że autentyczna twórczość muzyczna znalazła swoich młodych kontynuatorów – młodzież wywodzącą się z dużych miast w Polsce, która fascynuje się muzyką tradycyjną polskiej wsi. Przejmuje i uczy się od mistrzów umiejętności i stylu wykonania dawnych pieśni, muzyki czy tańca. Dla tych młodych ludzi jesteście Państwo wyjątkowymi wzorami” – napisał wicepremier i minister kultury, prof. Piotr Gliński.

Laureaci otrzymali medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz (1974), pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Poznaliśmy również laureata honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Wyróżnienie to jest przyznawane dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie. W tej edycji Nagrody została nim pani Jadwiga Jurasz, radna powiatu żywieckiego. Konkurs oraz gala realizowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we
współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

„Galę Nagrody Kolberga nasz Instytut organizuje nieprzerwanie od 2014 roku – podsumowuje Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – W ramach przygotowań do tego wyjątkowego wydarzenia odwiedziliśmy Laureatów w miejscach ich twórczych działań. Mieliśmy możliwość podejrzenia artystów podczas codziennej pracy, a także poznania wielu niezwykłych osobowości. Jako Instytut czujemy się współodpowiedzialni za dbanie/ dbałość? o nasze narodowe dziedzictwo i tradycję oraz kontekst, który pokazuje zarówno nam tu i teraz, jak i przyszłym pokoleniom to, co my i nasi przodkowie zostawiamy po sobie najpiękniejszego – kulturę”.

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zaś uczestniczy w organizacji Nagrody im. Oskara Kolberga jeszcze dłużej, bo od 2002 roku.

„Jest to duże zobowiązanie wobec patrona nagrody, jak i naszej placówki – Oskara Kolberga, a także wobec wszystkich dotąd nagrodzonych wybitnych twórców oraz osób zaangażowanych przez ponad 46 lat w budowanie prestiżu tego wyróżnienia, uznawanego powszechnie za najważniejsze w dziedzinie kultury ludowej w Polsce – komentuje Katarzyna Markiewicz z Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. – Jak
co roku, otrzymaliśmy wielką przyjemność bliższego poznania znakomitych laureatów oraz możliwość zaprezentowania ich twórczości użytkownikom strony internetowej nagrodakolberg.pl oraz publiczności oglądającej transmisję gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie za pośrednictwem streamingu na żywo w Internecie”.

Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce. Zostało ustanowione w 1974 roku, a jego patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Co roku Nagroda Kolberga trafia do trzynastu artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej.

Patronami medialnymi wydarzenia byli: Polskie Radio S.A. i Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Gość Niedzielny, Radio dla Ciebie, Kulturaludowa.pl, Muzykatradycyjna.pl, TVP Kultura.

Pełna lista tegorocznych Laureatów: https://imit.org.pl/artykul/4577
Linki do profili NIMiT w mediach społecznościowych:
Fotogaleria i wideo-wizytówki Laureatów: https://www.facebook.com/IMITpolska
Felietony o każdym z Laureatów: https://www.youtube.com/user/IMITpolska
Link do transmisji z Gali: https://www.youtube.com/watch?v=0YM7nk-rCi4