Zima w skansenie też jest piękna

Zima w skansenie, fot.D.Krześniak

Zima w skansenie, fot.D.Krześniak

Nadchodzi czas ciepłych butów, puchowych kurtek, wełnianych szalików i czapek szczelnie zasłaniających uszy. Czas, w którym z piwnic i strychów wyciągamy nieco już zakurzone sanki, łyżwy i narty.

W końcu – czas białych płatków śniegu, strojenia choinki – czas magii i wyczekiwania pierwszej gwiazdki na granatowym niebie.

Aby urozmaicić te niezwykłe dni Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało dwa atrakcyjne programy edukacyjne – "Zima w skansenie" oraz "Mikołajki w skansenie". Do skorzystania z programów Muzeum zachęca wszystkie dzieci, młodzież szkolną wraz z wychowawcami oraz grupy zorganizowane.

Poszczególne warianty programów obfitują w liczne atrakcje, a wśród nich: zwiedzanie wystawy "Boże Narodzenie na Mazowszu" oraz ekspozycji stałych z przewodnikiem, projekcja prezentacji multimedialnej poświęconej tradycji Bożego Narodzenia, pokaz wykonania tradycyjnej zabawki choinkowej, a także kulig, czy ognisko.

Wystawa prezentuje bogatą obrzędowość bożonarodzeniową, a prezentowana jest we wnętrzach z przełomu XIX i XX wieku oraz wnętrzach dworskich.

Podczas warsztatów manualnych uczestnicy będę mieli okazję posiąść tajniki wykonywania zabawki choinkowej sprzed lat oraz samodzielnie wykonać taką ozdobę.

Ognisko będzie doskonałą okazją do upieczenia kiełbasek, a kulig zadowoli amatorów tradycyjnych przejazdów saniami ciągniętymi przez konie. Nie lada atrakcję dla najmłodszych stanowi wizyta Mikołaja, który w ramach programu "Mikołajki w skansenie" odwiedzi wszystkie grzeczne dzieci…

Poszczególne pakiety programów "Zima w skansenie" oraz "Mikołajki w skansenie" zawierają kilka spośród wymienionych atrakcji, więc każdy z pewnością znajdzie tu coś na miarę swoich potrzeb i zainteresowań.

Program "Zima w skansenie" jest realizowany dla grup powyżej 10 osób w miesiącach grudzień – luty. Koszt udziału w programie wynosi od 6 do 14 zł od osoby – w zależności od wybranego wariantu. Z programu "Mikołajki w skansenie" skorzystać można w grudniu. Koszt udziału w programie wynosi 8 lub 15 zł za osobę. Cena jest uzależniona od wariantu programu.

Zima to piękna pora roku, a w skansenie jej uroki są widoczne w sposób szczególny. Kryte słomą, ośnieżone dachy, gałęzie drzew uginające się pod ciężarem śniegu, nieprzetarte szlaki – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

www.mwmskansen.pl

TESTTT