Zespół „Śląsk” z pieśniami ewangelickimi

29 października 2016 roku w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach, odbędzie się premiera najnowszej płyty Zespołu „Śląsk” pt. „Solus Christus”. W koncercie pod tym samym tytułem, soliści, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” zaprezentują na żywo pieśni ewangelickie. Płyta została przygotowana z myślą o jubileuszu 500-lecia Reformacji w Polsce, który przypada w 2017 roku.

Premiera programu pod tym samym tytułem miała miejsce już w 2012 roku, 25 maja w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, z okazji 4. Festiwalu Kultury Protestanckiej. Od tego czasu „Solus Christus” był już wielokrotnie prezentowany publiczności, także wiernym Kościoła Ewangelickiego, spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Koncerty odbyły się m.in. we Wrocławiu, Bielsku-Białej, Poznaniu, Katowicach i Legnicy. Nagranie płyty jest ukłonem w stronę społeczności ewangelickiej w Polsce, a także wyjściem naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, którzy z radością sięgają po nagrania Zespołu „Śląsk”, doceniając ich wysoki poziom artystyczny i różnorodność repertuarową.

Na program „Solus Christus” złożyły się utwory autorstwa między innymi: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, François Josepha Gosseca, Césara Franca, a także utwory ewangelickie w opracowaniu Stanisława Hadyny. Na płycie nagrano w sumie 18 utworów, w opracowaniach muzycznych m.in. Stanisława Hadyny, Jean Claudea Hauptmanna, Krzysztofa Dziewięckiego.

Wśród nich znalazł się m.in. „Warownym grodem” – pieśń z 1529 roku, która w czasach Marcina Lutra była hymnem reformacji, a dziś śpiewana jest podczas nabożeństw w większości kościołów protestanckich. Nie zabrakło najbardziej znanych i popularnych pieśni ewangelickich m.in.: „Toruj Jezu sam”, „Ojcowski dom” czy „Jezu  przekrasny”, a także pieśni w opracowaniu Stanisława Hadyny: „Wierzyć mnie Panie ucz”, „Imię Jezus”, „Widząc jak ktoś płacze”, „Za rękę weź mnie Panie”, „Ojcze nasz”.

Nagrania do płyty „Solus Christus” odbywały się wiosną tego roku, w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie. Nad rejestracją czuwało krakowskie Studio Nagrań Tomasza Lidy.

29 października 2016 roku, godz. 17.00
Kościół Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach (ul. Warszawska 18)

Źródło: www.silesiakultura.pl