Wybrano Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku 2012

Znane są wyniki konkursów na najlepsze płyty z muzyką folkową i tradycyjną 2012 r. Folkowym Fonogramem Roku zostały ex aequo płyty: „Nord” Kapeli ze Wsi Warszawa oraz „Adieu” Adama Struga. Tytuł Fonogramu Źródeł również zdobyły dwa albumy: „Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk” (wyd. Muzeum Etnograficzne w Toruniu) oraz „Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia” (wyd. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie).

Jury Konkursu Folkowy Fonogram Roku 2012 w składzie: Dariusz Anaszko, Andrew Cronshaw, Bartek Chaciński, Tomasz Janas i Piotr Kędziorek oceniło płyty zgłoszone do konkursu i przyznało następujące nagrody:

I nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2012
ex aequo dla albumów „Nord” zespołu Kapela ze Wsi Warszawa oraz „Adieu” Adama Struga.

II nagroda przypadła płycie „Na Uschod” zespołu R.U.T.A., a III miejsce zajął album „Hurdu Hurdu” Adama Olesia.

Jury Konkursu Fonogram Źródeł 2012 w składzie:

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia,
Anna Szewczuk – kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej,
Anna Szotkowska, Piotr Kędziorek i Kuba Borysiak – dziennikarze Programu 2,

przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody za wydanie niezwykle cennych nagrań ze zbiorów obu placówek, które są dokumentem tradycji tych regionów: Muzeum Etnograficznemu w Toruniu za płytę „Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk” oraz Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie za płytę „Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia”.

II nagrodą jury uhonorowało Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona za album „3 x Gace. Mistrzowie/Uczniowie” – za dokumentację fenomenu muzykanckiej rodziny Gaców i ukazanie ich ogromnego wpływu na zainteresowanie młodego pokolenia muzyką nizinnej Polski, czego świadectwem jest płyta zawierająca nagrania ich uczniów.

III nagrodę otrzymało Wydawnictwo Stara Droga za płytę „Na rozstajnych drogach” z muzyką regionu janowsko-biłgorajskiego ukazującą żywotność tradycji tego regionu w międzypokoleniowym przekazie.

Jury przyznało również wyróżnienia płytom: „Pieśni naszych ojców” – wydanej przez Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” oraz „Lasowiackie życie” – wydanej przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, za niezwykle cenną dokumentację muzyki regionu dokonaną przez lokalne środowiska, a także Muzeum Regionalnemu w Opocznie za „Zagraj mi muzykancie” prezentującą dawną muzykę tego regionu.

Więcej informacji o Festiwalu „Nowa Tradycja” na stronie: www2.polskieradio.pl/nowatradycja/

TESTTT