Wieś, jej historia i dziedzictwo

„Ostatni mistrzowie kultury ludowej”, Anna Bałdyga z Mazuchówki, fot. „Światowid”

„Ostatni mistrzowie kultury ludowej”
Anna Bałdyga z Mazuchówki
fot. „Światowid”

Co na Warmii i Mazurach pozostało z bogatego dziedzictwa kultury ludowej? W jaki sposób chroni się to dziedzictwo, a jak być powinno? Jak promować kulturę ludową tego regionu i współczesnych twórców?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukać będą uczestnicy konferencji szkoleniowej, jaka odbędzie się 19 listopada w elbląskim „Światowidzie”. Zapisać można się do końca października.

Konferencja kończąca realizowany od marca projekt „Ostatni mistrzowie kultury ludowej”, jest adresowana do nauczycieli, animatorów kultury, pracowników ośrodków kultury, samych twórców, studentów, a także do wszystkich osób zainteresowanych wsią, jej historią i tradycyjną kulturą ludową.

Organizatorom – Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszeniu „Jantar” – szczególnie zależy na obecności osób z mniejszych miejscowości z całego regionu.

Wystąpi m.in. etnograf Jadwiga Wieczerzak, która od wielu lat związana z Muzeum Budownictwa Ludowego – Parkiem Etnograficznym w Olsztynku, a mówić będzie o problemie ochrony dziedzictwa kultury ludowej.

Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się co zachowało się do naszych czasów i jakie jest dziedzictwo kultury ludowej Warmii, Mazur oraz jej współczesnych mieszkańców, którzy w wielu wypadkach są przybyszami z innych regionów lub potomkami ludzi, którzy osiedlili się tu w wyniku II wojny światowej.

– Będziemy zastanawiać się, czy obecnie można mówić o czymś takim, jak kultura ludowa Warmii i Mazur, kim są dzisiejsi twórcy, jak funkcjonują w rzeczywistości rynkowej i do jakich tradycji nawiązują – zapowiada autorka i realizatorka projektu Agnieszka Jarzębska-Grzegorzewska, redaktor naczelna wydawanego przez „Światowid” Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur.

Jadwiga Wieczerzak będzie też mówić o tym, jak ważne i potrzebne jest umożliwienie dzieciom i dorosłym kontaktu z kulturą ludową – często będącą częścią ich własnej, choć nieznanej czy nie do końca uświadomionej historii.

Elbląska dziennikarka, a także specjalistka w zakresie public relations Marta Hajkowicz będzie zachęcać do refleksji na temat promocji kultury ludowej, jej dziedzictwa i promocji samych twórców. Opowie, w jaki sposób informować o tych zagadnieniach oraz czy – i jak można promować (także auto-promować siebie), by dotrzeć do możliwie największej liczby osób.

Z kolei historyk i politolog Edyta Jasiukiewicz, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przypomni historię wsi, w tym przemiany, jakie na terenach wiejskich miały miejsce w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat.

– Każdy uczestnik otrzyma też katalog wydany dzięki programowi „Ostatni mistrzowie kultury ludowej” oraz płytę DVD z materiałami filmowymi prezentującymi sylwetki wybranych twórców – dodaje Magdalena Czarnocka ze Stowarzyszenia „Jantar”.

Konferencja szkoleniowa odbędzie się w czwartek, 19 listopada w godzinach 10.00 – 16.00, w sali kameralnej kina „Światowid”.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłaszanie chęci uczestnictwa. Zapisywać się można do 31 października pod numerem telefonu 0 55 611 20 84, lub mailowo pisząc na adres a.jarzebska@swiatowid.elblag.pl,

– Zapraszamy wszystkich, a szczególnie te osoby, które w jakiś sposób są związane ze wsią, jej kulturą i pielęgnowaniem jej dziedzictwa, w tym mieszkańców wsi i niewielkich miejscowości oraz pracowników ośrodków kultury i nauczycieli – zachęca Agnieszka Jarzębska-Grzegorzewska. – W wielu miejscach regionu odbywają się ciekawe wydarzenia pokazujące kulturę ludową, są grupy miłośników kultywujących swoje tradycje oraz twórcy, którzy chcą lepiej promować siebie i swoją sztukę.

Projekt objął patronatem honorowym marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, organizatorem jest „Światowid”, współorganizatorem – Stowarzyszenie „Jantar”.

Współorganizatorami – i współpartnerami przedsięwzięcia są: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum w Kwidzynie – Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Iławskie Centrum Kultury. Pomocy udzielił też Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Projekt otrzymał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl, Telewizja Elbląska i portal www.kulturaludowa.pl

TESTTT