Warszawa. „Koniec pieśni” i „Trzy Dźwięki” w Centrum Promocji Kultury

W pierwszą sobotę lutego w Centrum Promocji Kultury, przy ul. Podskarbińskiej 2, odbędzie się projekcja wyjątkowego filmu autorstwa Piotra Borowskiego pt.: „Koniec pieśni”. Jest to niezwykle poruszający film, opowiadający historię, która zaczęła się prawie 30 lat temu na wschodnich terenach Polski. Zimą 1980/81 roku Piotr Borowski wraz z trójką przyjaciół aktorów wyruszył na „Wyprawę zimową”.

Przez trzy miesiące, w strefie przygranicznej pomiędzy Puszczami Augustowską i Knyszyńską, aktorzy pokazywali specjalnie przygotowany spektakl. Chodzili pieszo od wsi do wsi, ciągnąc rzeczy na sankach. Docierali do wiosek położonych z dala od uczęszczanych dróg. Spotykali ludzi różnych narodowości i wyznań: staroobrzędowców, Tatarów, prawosławnych, Białorusinów, a także dotarli do enklawy religijnej Wierszalin.

– Ci ludzie, w geście wdzięczności za nasze przedstawienie, śpiewali nam swoje pieśni. – mówi Piotr Borowski – Ich śpiew utrwaliłem wtedy na taśmach magnetofonowych. Miałem wtedy nieodparte wrażenie, że na moich oczach gaśnie stary świat, bo wsie wyludniają się, młodzi ludzie odchodzą do miasta, a wśród starych pamięć zanika. Owej zimy roku 1980 przełamywałem opór i nieufność ludzi, wiedząc, że zbieram bezcenne bogactwa odchodzącego świata.

W roku 2007 Piotr Borowski powrócił tam, aby te nagrania oddać lub przekazać rodzinom tych, którzy już odeszli. Odszukanie ich dzieci i wnuków stało się spełnieniem i zamknięciem tego, co zostało zaczęte 27 lat temu. Comiesięczne spotkania, wynikłe z nich rozmowy, wsłuchiwanie się w głos nagrań, zostały udokumentowane na filmie.

By dotrzeć do prawdy wspomnień, film był kręcony „na żywo”, spontanicznie, bez wstępnego aranżowania sytuacji. Chodziło o bardzo osobisty odzew na bliskich, przodków, na kulturowe dziedzictwo; o to, jak starzy ludzie żyją poprzez pieśń w swych wnukach, dzieciach, następcach, co się dzieje z kulturą po upływie ćwierć wieku, jakim szlakiem biegnie dzisiaj, ten stary ślad.

7 lutego w Centrum Promocji Kultury, po projekcji filmu „Koniec pieśni” Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” z Lublina zaprezentuje spektakle zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej „Trzy dźwięki” oraz „Pieśni polskie” w reżyserii Jana Bernada.

Rezerwacji można dokonać pod numerami telefonu: 22 517 65 75, 22 517 65 80.

Wstęp jest wolny.

„Koniec pieśni” 7 lutego 2009, godzina 18:00
Centrum Promocji Kultury, przy ul. Podskarbińskiej 2, Warszawa

www.studiumteatralne.pl/koniec_piesni/index.html

Źródło: Marlena Roździńska, www.ngo.pl

TESTTT