Pożegnaliśmy Adama Głuszka, rzeźbiarza, artystę ludowego

21 lipca 2017 r. pożegnaliśmy Adama Głuszka, wybitnego rzeźbiarza ludowego pochodzącego z Dąbrowic (pow. skierniewicki), nieodżałowanego, aktywnego działacza Stowarzyszenia Twórców Ludowych, laureata nagrody im. Oskara Kolberga.

Przez wiele lat współpracującego również z Urzędem Miejskim w Łowiczu. Adaś, zapisał się w pamięci wielu osób, jako niezwykle miły, przyjacielski i sympatyczny człowiek. Będzie nam go bardzo brakowało. Zmarł 18 lipca 2017 r. w wieku 71 lat. Msza Święta pogrzebowa odbyła się w kościele p.w. św. Wojciecha, biskupa i męczennika w Makowie.

Adam Głuszek urodził się w 1946 roku we wsi Dąbrowice w powiecie skierniewickim. Był artystą o wielu zainteresowaniach, ale przede wszystkim rzeźbił i malował. W swojej twórczości odwoływał się do bogactwa tradycyjnej polskiej sztuki ludowej i czerpał z niej inspirację do własnej kreacji artystycznej. Rzeźbić zaczął już w dzieciństwie. Swoje pierwsze dzieła, niewielkie figurki, lepił z gliny, następnie zaczął wykonywać rzeźby w korze, głównie ptaszki. W okresie uczęszczania do szkoły zaniechał wykonywania rzeźb. Powrócił do tego zajęcia dopiero w 1973 roku i od tego czasu tworzył nieprzerwanie.

Pierwszy sukces odniósł w 1983 roku, zdobywając nagrodę w konkursie „Współczesna łowicka sztuka ludowa”. Zaprezentowane na wystawie pokonkursowej rzeźby ptaków zyskały uznanie zagranicznych kolekcjonerów, którzy stali się głównymi nabywcami prac artysty. Rzeźby Adama Głuszka obejmują różnorodną tematykę. Są wśród nich dzieła sakralne – wizerunki świętych, Matki Boskiej (przedstawianej często w stroju łowickim), aniołów, szopki oraz rzeźby przedstawiające mieszkańców i życie dawnej wsi. Figury wykonane były najczęściej z jednego kawałka drewna lipowego i utrzymane w zwartej, statycznej bryle.

Adam Głuszek, fot. Paweł Onochin

Adam Głuszek, fot. Paweł Onochin

Był artystą docenionym. W ciągu ostatnich kilkunastu lat twórca brał udział w wielu wystawach, konkursach i festiwalach. Jego twórczość wielokrotnie nagradzano, otrzymał min.: II nagrodę w konkursie „Dzieło Oskara Kolberga w Sztuce Ludowej” (Radom 1990), I nagrodę w konkursie „Ginące Zawody” (Żyrardów1996), wyróżnienie na Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej „Tradycje 2000” (Uniejów), II nagrodę w konkursie „Rzeźba ludowa i nieprofesjonalna w województwie łódzkim” (2002). Adam Głuszek był również aktywnym działaczem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2002 roku otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga.

– O Adamie mogę powiedzieć same dobre rzeczy. Był jak starszy brat, starszy kolega, który inspirował i motywował mnie w działaniach, pomagał w podejmowaniu decyzji, dopingował, podpowiadał, ale i konstruktywnie krytykował. Jego odejście to wielka strata – przyznała Anna Staniszewska, prezes Koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Łowiczu.

Źródło: www.lowicz.eu /  www.nagrodakolberg.pl