Palmy wielkanocne zawładnęły lipnickim rynkiem

W Niedzielę Palmową na lipnickim rynku już po raz sześćdziesiąty odbył się konkurs lipnickich palm i rękodzieła artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Jak co roku, w Lipnicy Murowanej do rywalizacji stanęło wiele pięknie przyozdobionych palm – w tym roku o tytuł najpiękniejszej walczyło aż 56. W 2018 roku miano najpiękniejszej otrzymała wysoka na 32,06 m palma wykonana przez rodziny Drągów i Fielków z Lipnicy Dolnej.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, na lipnickim rynku zgromadziły się tłumy turystów, pielgrzymów, mieszkańców i wielu zaproszonych gości. Wśród nich nie zabrakło także przedstawicieli władz regionalnych. Na wydarzeniu samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Stanisław Sorys.

Uroczystość rozpoczęła się mierzeniem, a następnie ustawianiem na rynku kolorowych palm, które wzbudziły ogromny zachwyt zwłaszcza wśród najmłodszych. Tuż po ceremonii otwarcia i poświęceniu palm, uczestnicy wydarzenia w barwnej procesji przeszli do kościoła pw. Andrzeja Apostoła, na uroczystą mszę świętą. Po niej wszystko już było jasne… a to za sprawą ogłoszenia konkursowych wyników. Całemu wydarzeniu towarzyszyły też występy zespołów regionalnych i kapeli ludowych.

Warto podkreślić, że w Niedzielę Palmową można było także wziąć udział w jarmarku wielkanocnym, na którym były oceniane najpiękniejsze stoiska wielkanocne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty, podczas których uczestnicy wydarzenia mogli poznać chociażby tajniki wyplatania z wikliny.

Patronat honorowy nad tegorocznym konkursem objął m.in. marszałek Jacek Krupa.

* Zdjęcie na górze: Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej, fot. Biuro Prasowe UMWM

Źródło: Biuro Prasowe UMWM