Lednica. Cykl imprez plenerowych „Majówka nad Lednicą”

Majówka w Lednicy

Podczas warsztatów, fot.Łukasz Kaczmarek

Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy w dniach od 1 do 3 maja zaprasza na cykl imprez plenerowych pod wspólnym tytułem "Majówka nad Lednicą". W ramach przedsięwzięcia zorganizowano warsztaty rękodzielnicze, spotkania z muzyka i tańcem, festyn archeologiczny, prezentacje multimedialne i wykłady.

W Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach będą to spotkania z twórczością, której wykonawcy, "spadkobiercy" wiejskiego rękodzieła i rzemiosła przybliżają techniki swojej pracy oraz prezentują swoje wyroby – wiejskie przedmioty codziennego użytku oraz ozdoby.

W tym roku w ciągu trzech dni pokażemy: plecionkarzy wykorzystujących różne materiały i techniki (wiklina, słoma, gazety, sznurek), szczotkarza, powroźnika, rzeźbiarza, koronczarkę, hafciarkę, Grupa TZM z Wałcza zaproponuje udział w warsztatach " Wypleć to sam" : wykorzystując współczesny surowiec – gazety a opierając się na tradycyjnych formach, będzie można zrobić sobie koszyk.

1 maja – różnorodność zajęć wiejskich można będzie obserwować poprzez rękodzielników i rzemieślników pracujących, wyjątkowo tego dnia, w muzealnych wnętrzach : chałupach i warsztatach

2 maja Targ Wiejski zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Światowid z Łubowa oraz otwarcie wystawy etnograficznej "Opowieści świętych figurek" autorstwa Marty Romanow – Kujawy oraz Doroty Jagłowskiej o godzinie 12.00.

3 maja – spotkania z muzyką i tańcem, które poprowadzi Jacek Hałas -człowiek zafascynowany szeroko pojętą twórczością artystyczną wsi słowiańskich. Warsztaty tańca przeplatane będą opowieściami – o tym sam pomysłodawca. Wspólna zabawa od godziny 12.00 do 17.00

Na Małym Skansenie i na Ostrowie Lednickim odbędzie się mini festyn archeologiczny organizowany w formie otwartej imprezy edukacyjnej. Zgodnie z założeniami tematy zajęć i pokazów będą ściśle związane są z działalnością oświatową naszego Muzeum.

Postaramy się w sposób atrakcyjny zaprezentować tematykę naszych lekcji muzealnych, które prowadzone są dla grup szkolnych w ciągu roku. Będą zajęcia z gliną, zabawa z tkaniną i modeliną oraz rysunek archeologiczny. Uczestnictwo w samych zajęciach jest bezpłatne.

Duży nacisk położymy na inscenizację historyczną, o wielkich walorach edukacyjnych, przez którą będziemy promować tradycje, zwyczaje, kulturę i rzemiosło dawnych mieszkańców Ostrowa Lednickiego. Na historycznym festynie można będzie podglądać sceny z życia codziennego.

Na Małym Skansenie i wyspie Ostrów Lednicki za sprawą grup odtwórstwa historycznego ożywiona zostanie zagroda i wioska wczesnośredniowieczna. W przestrzeni skansenu stworzona zostanie forma teatru historycznego w wykonaniu Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Okresu Monarchii Wczesnopiastowskiej "Aurea Tempora", Towarzystwo Przyjaciół grodu w Grzybowie, "Warcianie", "Wielewit" i "Kram Janette". Będą koniki polskie i kuce

Majówka będzie pierwszą imprezą z szerokiego projektu edukacyjnego przygotowanego jako oferta dla dzieci, młodzieży i rodziców w roku 2009. Bezpośredni udział i praktyczne działania przy wykonywaniu rekonstrukcji i stylizacji zabytków archeologicznych przybliży wiedzę o przedmiocie jak i o kulturze materialnej dawnych mieszkańców grodu lednickiego.

Obok warsztatów ceramicznych i plastycznych., przez trzy dni można będzie uczestniczyć w wykładach multimedialnych i prezentacjach:

1 maja – w godzinach o 12,00 i 15,00 odbędą się dwa wykłady archeologiczne. Temat: "Warsztat garncarza" – wykład poprowadzi Łukasz Kaczmarek.

2 maja – w godzinach o 12,00 i 15,00 odbędą się dwa wykłady historyczne. Temat: "Strój we wczesnym średniowieczu" – wykład poprowadzi Mariola Olejniczak.

3 maja – w godzinach o 12,00 i 15,00 odbędą się dwa wykłady antropologiczne. Temat: "Cmentarzysko jako źródło informacji o życiu i zwyczajach dawnej grupy ludzkiej" – wykład poprowadzi Anna Wrzesińska.

W dniu 2 maja w godzinach: 10,00; 13,00; 16,00, bezpłatne oprowadzanie po wyspie w ramach realizacji projektu "Ostrów Lednicki bez tajemnic".

1 maja WPE wstęp wolny

2 maja Mały Skansen i Ostrów Lednicki wstęp wolny.

W pozostałe dni ekspozycje w cenie biletu muzealnego.

TESTTT