„Kurpie Zielone” z nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z okazji jubileuszu 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował dokonania zespołu.

Obecnie w Kurpiach Zielonych tańczy i śpiewa blisko 120 osób. Są to głównie studenci i uczniowie nie tylko z Białegostoku, ale z całego województwa podlaskiego (m.in. z Grajewa, Nowogrodu, Siemiatycz, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Czarnej Białostockiej, Augustowa czy Suwałk), a także osoby pracujące. Oprócz grupy dorosłej funkcjonuje też sekcja młodzieżowa oraz aż trzy grupy dziecięce, tzw. Małe Kurpie.

– Zespół dynamicznie się rozwija, przychodzą do niego młode, utalentowane osoby, z każdym rokiem przybywa nam dzieci, powstaje nowy repertuar – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, przy którym działa zespół. – Nagroda ministra jest miłym zwieńczeniem tego pięknego, bogatego w koncerty jubileuszowego roku.

Minister uhonorował zespół nagrodą finansową w wysokości 15 tysięcy złotych.

Od samego początku repertuar zespołu opierał się przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą regionów: Podlasia, Kurpi Zielonych i Kurpi Białych, ale stale wzbogacany jest o nowe kompozycje. Obecnie grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też ziem górskich (Spisz, Orawa, Żywiecczyzna, Ziemia Sądecka, Beskid Niski) i innych regionów. Ponadto, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oferta repertuarowa poszerzyła się o nowe opracowania choreograficzne polskich tańców narodowych. Obecnie Kurpie Zielone koncertują blisko dwadzieścia razy w roku.

Zespół rozpoczął swoją działalność w 1953 r., z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Przez wiele lat jego repertuar tworzyli kierownik artystyczny Andrzej Dyrdał oraz choreograf Wiesław Dąbrowski. Od 2016 roku nowy program przygotowuje choreograf Mariusz Żwierko, kierownik artystyczny zespołu, a kierownikiem muzycznym jest Andrzej Grzybowski.

– To zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność, móc prowadzić zespół o takich tradycjach, jedną z najstarszych grup tego typu w Polsce – przyznaje Mariusz Żwierko. – Kurpie Zielone to zespół amatorski, ale tańczą w nim osoby pełne pasji i talentu. Nagroda ministra to ukłon w ich stronę, ale też w stronę wszystkich byłych członków, docenienie całej pięknej, 65-letniej historii naszego zespołu.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl / WOAK Białystok